Intel sňal závoj kamufláže: prozradil, že Sapphire Rapids je Golden Cove
Intel ve své současné nabídce x86 procesorů používá především architektury Sunny Cove (serverové a mobilní procesory Ice Lake, desktopový Rocket Lake) a Willow Cove (mobilní procesory Tiger Lake). Nová x86 architektura Golden Cove má debutovat na desktopových procesorech Alder Lake koncem letošního roku.
Pokud jde o serverové procesory Sapphire Rapids, objevovaly se doposud protichůdné informace. Zatímco uniklé interní materiály a patche pro Linux uváděly, že půjde o Willow Cove, neoficiální úniky a instrukční sada naznačovala novější Golden Cove. Podpora novějších instrukcí a odlišná konfigurace cache ale ještě sama o sobě nic neznamenala, pro Intel je už dlouhá léta typické, že serverová varianta architektury jedné generace podporuje jiné instrukce než desktopová (např. AVX-512, BFLOAT16 ap.) a stejně tak, že desktopová verze má jinak konfigurovanou cache než serverová (Skylake vs. Skylake-X).
Nyní Intel v novém patchi změnil zařazení procesorů Sapphire Rapids z architektury Willow Cove na novější Golden Cove:
Cílem Intelu zřejmě bylo co nejdéle neprozradit, že se mu po dlouhých letech podaří zkrátit interval mezi vydáním PC a serverové verze architektury (viz např. Skylake: srpen 2015 - červen 2017, Ice Lake: srpen 2019 - duben 2021). Několikrát odkládaná generace Xeonů Sapphire Rapids, která má být podle neoficiálních zpráv dostupná snad na jaře 2022, tak bude mít oproti současné generaci Epycu Milan s jádry Zen 3 asi 20% výhodu po stránce IPC, na druhou stranu stávajícímu Epycu Milan zůstane výhoda v podobě o 14 % vyššího počtu jader.
Ještě v roce 2022 se očekává Epyc Genoa / Zen 4 s rovněž ~20% navýšením IPC a mezigeneračně o 50 % vyšším počtem jader (o 71 % více oproti Sapphire Rapids).