Arrow Lake-refresh nebude Core Ultra 300: rychlejší NPU, vyšší takty, žádné 65W?
Původním nástupcem procesorů Arrow Lake měl být Panther Lake s jádry Panther Cove. Z toho však sešlo a Panther Lake namísto ambiciózních jader Panther Cove dostane méně ambiciózní jádra Cougar Cove, která jsou v podstatě vylepšenými jádry z Arrow Lake. Jenže ani s upraveným Panther Lake to v desktopu nevyšlo, neboť proces Intel 18A nedosahuje dostatečných frekvencí a namísto toho Intel uvažoval o nasazení Arrow Lake-refresh v původní podobě. To bylo něco jiného než dnes, původní Arrow Lake-refresh byl v podstatě odloženým top-modelem řady Arrow Lake, který měl namísto konfigurace 8 velkých + 16 malých jader, jak ji známe dnes, přinést 8 velkých + 32 malých jader. Konfigurace 8+32, zprvu odložená, nakonec zrušená, ale nakonec rovněž nevyšla.
Současný Arrow Lake-refresh zachovává počet jader, zachovává nejspíš i výrobní proces (3nm TSMC, teoreticky by však mohlo dojít k posunu z N3B na rychlejší N3P), ale přináší dvě změny. Tou první, v duchu doby, je výkonnější NPU, tedy AI akcelerátor. Připomeňme, že stávající Arrow Lake měl NPU (i se zbytkem centrální dlaždice) převzaté z Meteor Lake, zatímco nový Arrow Lake-refresh využije řešení z Lunar Lake (tzv. NPU4).
NPU v desktopu a Copilot+ PC?
Intelu tato změna umožní na sestavy lepit štítky „Copilot+ PC“, neboť NPU dosáhne výkonu dostačující pro tuto certifikaci od Microsoftu, ale to asi mimo OEM segment příliš nezaujme. Důvody jsou dva.
Podstatou NPU je schopnost zpracovávat AI kód s vyšší energetickou efektivitou než CPU nebo GPU jádra a tím u notebooků zajistit akceleraci, při které baterie vydrží déle než s využitím CPU či GPU. Desktop je nicméně připojený do sítě a jestli si řekne o několik wattů více nebo méně v tomto ohledu nikdo neřeší - zvlášť když je u řady úloh GPU násobně výkonnější než NPU. V desktopu tedy NPU zatím nepřináší hmatatelné výhody (možná až se dostaneme do výkonnostního řádu stovek TOPS).
Druhý zádrhel je v tom, že certifikace Copilot+ je čistě záležitostí Microsoftu a uživateli nepřináší víc než pár funkcí OS Windows 11, které byly zčásti zrušené jako bezpečnostní hrozba, zčásti Microsoftem nedotažené a to málo, co zbylo, si příliš velkou základnu fanoušků nezískalo. Počet uživatelů, kteří si desktopový procesor koupí cíleně s vidinou konkrétního využití NPU, bude minimální. Připomeňme navíc, že podporu pro x86 Microsoft ohlásil teprve letos na jaře a měla by být součástí aktualizace Windows 11 25H2, jejíž široká dostupnost se očekává někdy na podzim.
Vyšší takty
Krom výměny NPU má dojít na zvýšení taktů procesorových jader. O kolik, není zatím známo. Bylo by ale celkem překvapivé, kdyby se boost zvýšil o více než obligátních 100-200 MHz. To snad jedině pokud by došlo i na lepší proces. TSMC N3P není mimo možnosti, ale cokoli lepšího už má nižší šance. Velkokapacitní výroba na výkonnějším N3X má začít ve druhém pololetí, takže kdyby Intel chtěl využít tento proces a zároveň dostat procesory na trh letos, musel by vše odstartovat ještě před fází velkokapacitní výroby, což není moc pravděpodobné.
Core Ultra 20x
Přestože Intel i refresh-generacím zvyšoval číslo modelové řady (Core i9-13900K → Core i9-14900K), v případě Arrow Lake-refresh se tak nestane, neponese označení Core Ultra 300 (např. Core Ultra 9 385K), ale Core Ultra 20x. Co bude místo X, zatím není jasné - při původním značení by mohlo jít o pětku, ale tu už třeba Core Ultra 9 285K využívá. Zda dojde na šestku, nebo třeba devítku, případně nějaké písmeno, zatím není veřejně známo.
Zdá se, že zásadní úlohou Arrow Lake-refresh nebude ani tak ono zvýšení taktů, které bude nejspíš docela kosmetické, jako spíš motivace recenzí přetestovat hardware s novými záplatami. Některé patche na Arrow Lake totiž výkonu docela pomohly a kdyby Intel v takovém stavu procesor rovnou vydal, nedopadl by tak katastroficky, že ani drastické slevy příliš nezabírají.
Je dost možné, že Core Ultra 9 285K se všemi záplatami může fungovat jako plnohodnotná alternativa k Ryzen 9 9950X a Core Ultra 9 289K(?) bude o nějaké to procento rychlejší. To se však nejspíš nebude týkat herního výkonu ve srovnání s řadou Ryzenů X3D, které nejspíš zůstanou ve vedení.
Pouze řada K?
Podle některých zdrojů zatím neexistují žádné indicie, že by Intel chystal Arrow Lake-refresh pro jiné modely, než řadu K, tedy výkonné 125W+ procesory. Sice nelze vyloučit možnost, že 65W řada dorazí v příštím roce, ale při stávajícím pragmatickém přístupu nového CEO Lip-Bu Tana není vyloučeno, že plány s levnějšími modely padly. Pokud totiž procesor ponese křemík navíc v důsledku většího NPU, zatímco tento křemík se neodrazí v procesorovém výkonu (a tedy asi ani v nárůstu ceny, o kterou si Intel může říct), nedává opravdu velký smysl zvyšovat si výrobní náklady větším NPU v nižším cenovém segmentu (65W modely). Přinejmenším v letošním roce, ale dost možná i v příštím, zůstane 65W řada pokryta současnými modely vydanými letos na jaře.
ZD Net aj.