Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Intel uvádí chipset Twin Castle a Xeony Cranford i Potomac

Xeon logo staré
Intel včera uvedl několik nových Xeonů MP s až 8 MB L3 cache. K nim přidal i příslušný chipset, to vše pro 64bitovou serverovou platformu, jejíž kódové jméno je „Truland“. Před něco více než týdnem jsme vás o brzkém příchodu těchto nových Xeonů informovali netušíc, že přijdou všechny současně (zpočátku to vypadalo, že Potomac přijde až chvíli po Cranfordu). Cranford je označován jako „Value“ procesor, Potomac jako „Performance“ procesor. Tomu pak samozřejmě odpovídají i ceny, na něž se spolu s dalšími podrobnostmi podíváme v článku.
Intel E8500 chipset

Začneme chipsetem coby podvozkem pro nově uvedené Xeony. Jde o poměrně slušný chipset s někdejším kódovým jménem „Twin Castle“. Ten má, jak jsme si již řekli, ze severního můstku oddělený paměťový řadič. Celkem sestává ze čtyř čipů, přičemž těch paměťových může být i více. Názorně to ukazuje obrázek:

Popis chipsetu Intel E8500 NB

Z obrázku je patrná další použitá technologie: Dual Independent Bus, tedy dvě nezávislé sběrnice pro procesory (také nazýváno jako „independent front side bus“). Její celková propustnost činí až 10,6 GB/s.

Samotný severní můstek (E8500 NB, tedy North Bridge) mezi sebou spojuje paměťové řadiče XMB, až 4 Xeon MP procesory a jižní můstek ICH5. Sám obsahuje PCI Express sběrnici a to tři porty po 8 a jeden se 4 PCI Express linkami. PCI Express ×8 porty se dají dělit na dva PCI Express ×4, všechny PCI Express porty podporují Hot-Plug. Celkem se dá vytvořit 7 PCI Express ×4 portů.

Skrze PCI Express může severní můstek komunikovat s čipem 6700PXH. O tom jsme poprvé hovořili v souvislosti s chipsetem E7525 (Tumwater) pro Xeony Nocona a pak v souvislosti s chipsety E7520 a E7320 (Lindenhurst). Jde o převodní můstek z PCI Express na PCI a PCI-X, samozřejmě také s podporou Hot-Plug a až 6 slotů.

Nakonec je tu ještě HI1.5 link, na který je možné připojit starý známý jižní můstek ICH5 (podrobnosti jsme přinesli v únoru 2003, přehledné schéma je u povídání o chipsetu i848P).

Popis chipsetu Intel E8500 XMB

XMB neboli eXternal Memory Bridge (externí paměťový můstek) je plnohodnotným dvoukanálovým paměťovým řadičem podporující Registered ECC paměti DDR o rychlosti 266 MHz či 333 MHz nebo DDR2 o rychlosti 400 MHz. Se severním můstkem tyto řadiče komunikují přes IMI (Independent Memory Interface - nezávislé paměťové rozhraní), které také podporuje Hot-Plug. Rychlosti přenosu dat jsou současně 2,67 GB/s do XMB a 5,33 GB/s z XMB. Díky IMI je možné paměti skládat do RAIDu podobně jako disky, nebo je možné je zrcadlit, to vše s již zmíněnou podporou Hot-Plug.

Chipset E8500 je již navržen také pro běh se dvoujádrovými Xeony MP s kódovými jmény Paxville (90nm) a Tulsa (65nm). Až budou tyto čipy v příštím roce uvedeny, nebude při potřebě upgradu nutné měnit základní desku, ale jen procesory (a nanejvýš ještě BIOS, podobně, jako je tomu u dvoujádrových Opteronů). Chipset je také připraven na virtualizační technologie pro současný běh více operačních systémů na jednom počítači.

Nakonec nechybí ani technologie pro šetření energií. E8500 v sobě kombinuje podporu pro Demand Based Switching a EIST (Enhanced Intel SpeedStep Technology).

Intel Xeon MP

A konečně se dostáváme k procesorům s jádry Cranford a Potomac. Dřívější tabulku vám přinášíme znovu, tentokráte doplněnou o ceny. Více snad ani není potřeba dodávat. Snad jen: Procesory jsou vybaveny 64bitovým rozšířením EM64T, jsou vyráběný 90nm technologií a rychlost sběrnice je u nich 667 MHz.

Procesor Jádro Frekvence Sběrnice L2 cache L3 cache Cena
Xeon MP Potomac 3,33 GHz 667 MHz 1 MB 8 MB 3 692 $
3 GHz 667 MHz 1 MB 8 MB 1 980 $
2,83 GHz 667 MHz 1 MB 4 MB 1 177 $
Cranford 3,66 GHz 667 MHz 1 MB 963 $
3,16 GHz 667 MHz 1 MB 722 $
Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Intel uvádí chipset Twin Castle a Xeony Cranford i Potomac

Žádné komentáře.