Intel uvádí chipset Twin Castle a Xeony Cranford i Potomac
Intel E8500 chipset
Začneme chipsetem coby podvozkem pro nově uvedené Xeony. Jde o poměrně slušný chipset s někdejším kódovým jménem „Twin Castle“. Ten má, jak jsme si již řekli, ze severního můstku oddělený paměťový řadič. Celkem sestává ze čtyř čipů, přičemž těch paměťových může být i více. Názorně to ukazuje obrázek:
Z obrázku je patrná další použitá technologie: Dual Independent Bus, tedy dvě nezávislé sběrnice pro procesory (také nazýváno jako „independent front side bus“). Její celková propustnost činí až 10,6 GB/s.
Samotný severní můstek (E8500 NB, tedy North Bridge) mezi sebou spojuje paměťové řadiče XMB, až 4 Xeon MP procesory a jižní můstek ICH5. Sám obsahuje PCI Express sběrnici a to tři porty po 8 a jeden se 4 PCI Express linkami. PCI Express ×8 porty se dají dělit na dva PCI Express ×4, všechny PCI Express porty podporují Hot-Plug. Celkem se dá vytvořit 7 PCI Express ×4 portů.
Skrze PCI Express může severní můstek komunikovat s čipem 6700PXH. O tom jsme poprvé hovořili v souvislosti s chipsetem E7525 (Tumwater) pro Xeony Nocona a pak v souvislosti s chipsety E7520 a E7320 (Lindenhurst). Jde o převodní můstek z PCI Express na PCI a PCI-X, samozřejmě také s podporou Hot-Plug a až 6 slotů.
Nakonec je tu ještě HI1.5 link, na který je možné připojit starý známý jižní můstek ICH5 (podrobnosti jsme přinesli v únoru 2003, přehledné schéma je u povídání o chipsetu i848P).
XMB neboli eXternal Memory Bridge (externí paměťový můstek) je plnohodnotným dvoukanálovým paměťovým řadičem podporující Registered ECC paměti DDR o rychlosti 266 MHz či 333 MHz nebo DDR2 o rychlosti 400 MHz. Se severním můstkem tyto řadiče komunikují přes IMI (Independent Memory Interface - nezávislé paměťové rozhraní), které také podporuje Hot-Plug. Rychlosti přenosu dat jsou současně 2,67 GB/s do XMB a 5,33 GB/s z XMB. Díky IMI je možné paměti skládat do RAIDu podobně jako disky, nebo je možné je zrcadlit, to vše s již zmíněnou podporou Hot-Plug.
Chipset E8500 je již navržen také pro běh se dvoujádrovými Xeony MP s kódovými jmény Paxville (90nm) a Tulsa (65nm). Až budou tyto čipy v příštím roce uvedeny, nebude při potřebě upgradu nutné měnit základní desku, ale jen procesory (a nanejvýš ještě BIOS, podobně, jako je tomu u dvoujádrových Opteronů). Chipset je také připraven na virtualizační technologie pro současný běh více operačních systémů na jednom počítači.
Nakonec nechybí ani technologie pro šetření energií. E8500 v sobě kombinuje podporu pro Demand Based Switching a EIST (Enhanced Intel SpeedStep Technology).
Intel Xeon MP
A konečně se dostáváme k procesorům s jádry Cranford a Potomac. Dřívější tabulku vám přinášíme znovu, tentokráte doplněnou o ceny. Více snad ani není potřeba dodávat. Snad jen: Procesory jsou vybaveny 64bitovým rozšířením EM64T, jsou vyráběný 90nm technologií a rychlost sběrnice je u nich 667 MHz.
|
Diskuse ke článku Intel uvádí chipset Twin Castle a Xeony Cranford i Potomac