Intel uvádí dvoujádrový Xeon DP
Nový dvoujádrový Xeon je vyráběn 90nm technologií (jádro Paxville), běhá na frekvenci 2,8 GHz s 800MHz sběrnicí, obsahuje 2×2 MB L2 cache a technologie HyperThreading, EM64T, DBS (Demand-Based Switching) s EIST pro snížení spotřeby energie, XD pro ošetření přetečení bufferu způsobené některými viry a v neposlední řadě SSE3 instrukce. Čipset, na kterém poběží, je již známý E7520, což je u Intelu spíše překvapením, že lze použít stávající desky s novým typem procesoru (pravděpodobně jen s úpravou BIOSu).
Jelikož je nový dvoujádrový Xeon určen do dvouprocesorových systémů a má technologii HyperThreading, znamená to, že může takový server osazen dvěma dvoujádrovými Xeony s HyperThreading technologií zpracovávat celkem 8 softwarových vláken současně. Jakmile se jádro Paxville dostane i mezi Xeony MP, bude až 32procesorový server schopen provádět 128 softwarových vláken najednou. To už půjde o Xeony MP řady 7000, se kterými bude uveden i nový čipset E8501 s podporou 800MHz sběrnice, přičemž tyto procesory budou podporovány i již existujícím čipsetem E8500.
Za nynějším dvoujádrovým Xeonem bude počátkem příštího roku následovat již 65nm jádro Dempsey, parametry a odhadované ceny těchto procesorů jsme zmiňovali zhruba před měsícem (oficiální ceny hodlá Intel vydat do 60 dnů). Spolu s ním se objeví čipset s kódovým jménem „Blackford“ a dohromady budou tvořit serverovou platformu, nyní nazývanou jako „Bensley“. Více o platformách a čipsetech naleznete v našem starším článku z konce letošního srpna. Za zmínku jistě stojí Thermal Design Power, který u těchto dvoujádrových Paxvillů činí 135 W (maximální odběr je prý 150 W).
Nyní už jen zbývá dodat, za kolik je možné nového dvoujádrového Xeona pořídit. Zde se opět zaměříme na srovnání s obdobným jednojádrovým modelem. Trochu přitom máme svázané ruce, protože Intel má v nabídce Xeon na 2,8 GHz jen s 1 MB L2 cache. Se 2 MB L2 cache a 800MHz sběrnicí tu tedy máme Xeona na 3 GHz. Ceny jsou velkoobchodní od Intelu při odběru po 1 000 kusech.
|
Pomineme-li celkem zanedbatelný rozdíl ve frekvenci, máme tu něco podobného, s čím kdysi přišla firma AMD. Opteron se dvěma jádry byl podstatně více než dvakrát dražší než Opteron s jedním jádrem. Totéž nyní vidíme i u Intelu s tím, že cena za dvoujádrový Xeon narostla o více než 307 %. Stejný rozdíl byl i u nejpomalejších dvoujádrových Opteronů v době jejich uvedení. Jistě bude zajímavé srovnat výkon dvoujádrových procesorů Xeon 2,8 GHz a Opteron 270 (2,0 GHz za 851 $) či 275 (2,2 GHz za 1 051 $), což jsou u AMD aktuálně nejrychlejší dvoujádrové Opterony řady 200 v nabídce. Připomeňme ještě, že nejdražší jednojádrový Xeon DP (3,6 GHz) stojí 690 $ (v září byl zlevněn z 851 $).
Diskuse ke článku Intel uvádí dvoujádrový Xeon DP