Intel uvedl chipsety i915P, i915G a i925x
Kapitoly článků
Nejprve se podívejme, co nabízí jižní můstek ICH6:
ICH6 je, jak jsem již uvedl, ve čtyřech variantách: ICH6, ICH6R, ICH6W a ICH6RW. Z obrázku vyplývá, jak se jednotlivé varianty liší. Varianty s písmenkem R (ICH6R a ICH6WR) podporují Intel Matrix Storage technology a varianty s písmenkem W podporují Intel Wireless Connect Technology, čili klasické WiFi (802.11b/g, samozřejmě s přidáním dalšího nezbytného hardwaru, jakým je konkrétně Intel PRO/Wireless 2225BG Network Connection, jehož dostupnost bude zejména zpočátku velmi omezená). ICH6RW v sobě tedy integruje obě zmíněné technologie.
Další vlastnosti, které ICH6 podporuje:
- High Definition Audio
- 4 Serial ATA porty nově s podporou native command queuing,
- 1 IDE port (2 IDE zařízení) UltraATA/100
- Integrovaný ethernet adaptér 10/100 Mbps
- 8 USB 2.0 portů
- 4 PCI Express ×1 sloty
- 6 PCI slotů
Matrix Storage Technology
Jak už jsme se zmiňovali dříve, je Matrix Storage Technology rozšířením možnotí RAIDů v chipsetu základních desek. Zatímco dosavadní chipsety zvládali na dvou discích udělat RAID 0, nebo RAID 1, maximálně na čtyřech discích RAID 10, tak ICH6R(RW) umožňuje udělat na dvou discích jak RAID 1, tak RAID 0. Takové disky jsou rozděleny na dvě části a v každé je jiný typ RAIDu. Takovéto řešení má výhodu v tom, že zatímco RAID 0 část může být velmi rychlá (má dvojnásobné přenosové rychlosti), RAID 1 část je naopak velmi bezpečná, jelikož její data jsou na obou discích. Pole pak obsluhuje Intel Application Accelerator RAID Edition, přičemž vytvoření takového pole ještě před instalací operačního systému může zajistit sám BIOS počítače, který následně umožňuje z takto vytvořených RAID svazků samozřejmě i bootovat.
A pokud nebudete mít po ruce rovnou dva disky pro vytvoření pole, není třeba zoufat. V budoucnu můžete z jednodiskového řešení hladce přejít na pole bez nutnosti reinstalace operačního systému.
Bohužel, ani z aktuálních informací jsem se nedozvěděl, jestli půjde například taková konfigurace, kdy budete mít dva disky, jeden starší s kapacitou 60 GB a druhý novější s kapacitou 160 GB. Z nich vytvoříte RAID 1 (tedy zrcadlený disk) s kapacitou 60 GB a zbylých 100 GB z nového disku bude možné také využívat, takže operační systém uvidí dva logické disky, první s kapacitou 60 GB a druhý 100GB.
V neposlední řadě je v chipsetu zahrnut Serial ATA AHCI (Advanced Host Controller Interface). Ten zajišťuje zejména native command queuing (což ve spolupráci s disky s nativním SATA rozhraním zvyšuje výkon, neboť si disky samy mohou vybrat, v jakém pořadí vykonají zadané příkazy co nejefektivněji), hot-plug (výměna disků za chodu) a samozřejmě power management.
High Definition Audio
Nové integrované audioobvody v jižním můstku ICH6 jsou opravdu revolučním skokem oproti běžnému AC'97. Podporován je až osmikanálový zvuk s až 192kHz/32bit vzorkování. Pokud budete poslouchat pouze stereofonní zvuk, budete moci využít Dolby Pro Logic IIx pro vytvoření pseudo 7.1 zvuku.
Zajímavou novinkou je možnost přehrávání dvou audio stop. Intel jako příklady uvádí souběžné přehrávání DVD na 5.1 aparatuře (například v obýváku) a souběžné sterefonní přehrávání audia u PC ve vedlejší místnosti. Další možností je například 5.1 zvuk při hraní hry a k tomu jeden audio výstup a vstup pro chatování, případně pro internetovou telefonii.
Už déle diskutovanou možností je jack retasking, což by měla být silnější obdoba jack sensingu. Zatímco s jack sensingem počítač zjistí, že do daného konektoru byl zasunut jack a vyzve uživatele, aby mu sdělil, který to je a v případě nesprávně vloženého ho informuje, kam má tento jack přemístit, tak s jack retaskingem je možné například to, že uživatel strčí mikrofon do jakéhokoliv konektoru, ten toto pozná a automaticky se tento konektor stane vstupem pro mikrofon.