Intel v rámci konkurenčního boje zlevňuje Xeony, ne však pro koncové zákazníky
Zvolil k tomu strategii slev, ovšem nejde o slevy plošné. Oficiální ceny Xeonů (MSRP) zůstávají zachované a v obchodech se tudíž nic nezmění. Na co Intel cílí, jsou provozovatelé datacenter, kteří v minulých letech začali nahrazovat infrastrukturu postavenou na hardwaru Intelu hardwarem AMD. Těm má podle zdrojů webu DigiTimes nabízet podstatně výhodnější ceny a v ideálním případě je získat zpět.
Současná nabídka Intelu stojí stále převážně na 14nm generacích postavených na procesorových jádrech architektury Skylake. Byť jsou částečně dostupné i modely 10nm generace Ice Lake, jde pouze o modely do 28jader, přičemž více než třicetijádrové obchody většinou nenabízejí. Pokud není nabídka, kterou Intel předkládá provozovatelům datacenter, produktově bohatší, pak nemusí mít samotná úprava cen dostatečný vliv na to, aby se současné rozložení sil mohlo změnit. S 28jádrovými modely Intel nemá velkou šanci nahradit ani vlastní 3 roky staré produkty (které byly rovněž 28jádrové), ani první generaci Zenu, která v serverovém provedení disponovala až 32 jádry.
Xeony Ice Lake
Je však možné, že Intel testuje odezvy zákazníků a zjišťuje, zda by takový individuální cenový přístup mohl mít smysl v příštím roce, kdy dojde k vydání přinejmenším 56jádrového Sapphire Rapids s jádry Golden Cove a IPC podobnému jako u Zen 4. Tento Xeon bude mít trh zhruba na půl roku pro sebe (za předpokladu, že jej Intel dostane na trh před pololetím) a mohl by tudíž mít motivaci z tohoto půlroku maximálně vytěžit.
Je nicméně potřeba dodat, že Intel se nemusí nějak zásadně snažit. AMD je v současnosti kapacitně omezena výrobními možnostmi TSMC a i kdyby se Intel nijak nesnažil, nemůže si AMD v dohledné době ukousnout o mnoho větší kus podílu z koláče serverových procesorů.