Intel vkládá velké naděje do mini-PC, počítá s pěti formáty
Zájem o klasické desktopy zvolna opadá a události jako uvedení nových Windows nebo nové generace procesorů, které vždy rozproudily prodeje, nyní působí jen mírné výkyvy, které jsou generaci od generace zanedbatelnější. V poslední době vlivy klesající poptávky dolehly na výrobce grafických karet a pamětí.
Intel se se situací snaží vypořádat podporou výroby všemožných minipočítačů a vytvářením nových standardů i operačních systémů, které jsou v souvislosti s těmito systémy využívány nejčastěji.
Vyzdvihuje pět formátů: Mini-ITX (o němž se v posledních dnech vedou diskuse v souvislosti s Radeonem Fury Nano), dále 5×5, který Intel představil letošní rok a který je o pár centimetrů menší než mini-ITX (na úkor odstranění PCIe ×16 slotu, takže je uživatel odkázaný na integrované GPU). Dalším stupněm miniaturizaci je Intel NUC. Jednoduše řečeno: odpadl socket, procesor je pájený, což v kombinaci s drobnějšími rozdíly zmenšuje proporce na něco málo přes 10×10 centimetrů.
Čtvrtým v řadě a zároveň druhým nejmenším je nový Mini Lake, který o více než třetinu zužuje plochu základní desky a tím i proporce celého systému. K úspoře pomohlo nasazení Atomu (namísto Core) a deska prakticky beze slotů - vše je napájeno. Nakonec zbývá již nějakou dobu známý a dostupný Compute Stick - také známý jako HDMI stick: počítač v podobě přifouklé USB flashky, který se ale zasouvá do HDMI vstupu monitoru nebo televize. Rozměry pomáhá redukovat úspornější model Atomu a omezení vstupních a výstupních rozhraní.
Je zřejmé, že Intel věří v další růst tohoto trhu, především v komerční sféře. Podle grafu se má počet prodaných mini-PC každých pět let zdvojnásobit. Přestože nejde o extra velký trh (6 milionů počítačů v letošním roce), přináší určitou jistotu a tak je možné, že uvedených pět platforem nebude konečná a během následujících roků je Intel ještě nějakými novými nápady zpestří.