Intel vypustil na trh Centrino Pro
Nejprve se podíváme, jaké nové procesory nám to do mobilní řady Core 2 Duo přibyly a rovnou si k nim dáme oficiální velkoobchodní ceny od Intelu.
|
Můžete si všimnout, že nové Centrino Pro má procesory vlastně levnější než předchozí Centrino Duo. Se spotřebou jsou na tom „papírově“ zhruba stejně, nicméně v reálu je na tom nové Centrino Pro o něco lépe, protože v režimu „nicnedělání“ spotřebovává výrazně méně energie. Zatímco doposud se snižoval při režimu v klidu násobič procesoru, Centrino Pro přináší snižování taktu celé sběrnice, a to rovnou na polovinu. Pokud procesor pilně pracuje, je jeho sběrnice na 800 MHz, při nevytížení padá na 400 MHz (podobnou vlastností dnes disponují procesory od AMD, kde s nevytížením procesoru klesá i takt paměťového řadiče).
K Centrinu Pro pochopitelně patří nová řada čipsetů Mobile Intel 965 Express s podporou právě 800MHz sběrnice a dvoukanálovým DDR2 paměťovým řadičem (zvládá paměti do DDR2-667). Hovoříme o čipsetech PM965 a GM965.
Druhý ze jmenovaných obsahuje integrovanou grafiku GMA X3100. Jádro běhá na 500 MHz, paměti si dokáže z RAM ukrojit až 384 MB (prostřednictvím DVMT 4.0). Mezi další parametry patří podpora DirectX 9, OpenGL 1.5 či Pixel Shader 3.0, zapomenout bychom však neměli na Intel Clear Video technologii, která zahrnuje:
- MPEG-2 Hardware Acceleration
- WMV9 Hardware Acceleration
- ProcAmp
- Advanced Pixel Adaptive De-interlacing
- Sharpness Enhancement
- De-noise Filter
- High Quality Scaling
- Film Mode Detection and Correction
- Intel TV Wizard
Mezi zajímavosti ještě můžeme počítat až 1080p na analogovém TV výstupu, totéž pak na dvou SDVO, kam lze připojit HDMI, DVI, LVDS, TV Out i druhý klasický VGA výstup.
WiFi zde, jak jste mohli z obrázku vypozorovat, zajišťuje síťovka Intel Wireless WiFi Link 4965AGN s podporou IEEE 802.11a/b/g/Draft-N, tedy všeho WiFi, s jakým se dnes můžete setkat. Rychlost přenosu dat se u Intelova zpracování návrhu dosud do finále nedotaženého standardu 802.11n pohybuje do 300 Mbitů/s.
Na závěr se podíváme na nepovinnou „položkou“, kterou je v Centrinu Pro technologie Intel Turbo Memory. V první řadě je zajímavé, co je pro její rozchození vlastně potřeba. Kromě samotné Turbo Memory „cache“, což je vlastně mini PCI Express karta s NAND pamětí a patřičným řadičem (dělá se o kapacitě 0,5 a 1 GB), je potřeba čipset PM965 nebo GM965, konkrétně s jižním můstkem ICH8M, případně ICH8M-E. Nezbytnou komponentou je (podle materiálů Intelu) alespoň jeden Serial ATA pevný disk rozchozený na řadiči z jižního můstku v režimu AHCI. A nakonec je to operační systém Windows Vista v 32bitové, nebo 64bitové (x64) verzi, ve kterém je možné Intel Turbo Memory použít pro funkci ReadyBoost nebo ReadyDrive (lze i obojí naráz).
V případě Windows ReadyDrive je Intel Turbo Memory prakticky náhražka flash paměti v hybridních pevných discích, jako ReadyBoost ji lze pak využít namísto USB flashky pro „rozšíření“ paměti RAM. Zkrátka „papírově“ z toho plynou samá pozitiva, jenže realita nejspíše nebude taková, jakou nám na CeBITu namalovali lidé z Intelu. Redakce AnandTechu zkusila porovnat čas startování OS a hibernace (uspání na disk) s a bez Turbo Memory. Výsledky jsou přinejlepším znepokojující.
|
|
Z obrázků lze vyčíst, že něco není v pořádku, protože se zapnutou Intel Turbo Memory je vše pomalejší. O tom, kde je chyba (zda na straně Microsoftu, Intelu, nebo mezi klávesnicí a židlí a eventuelně i v metodice testování) můžeme jen spekulovat, dokud si danou technologii sami na vlastní kůži nevyzkoušíme.