Intel Xe dostane se 7 nm procesem absolutní přednost, i před procesory
Intel odhalil plány ve světě procesorů a nových výrobních procesů. Dal však prostor i nadcházejícím grafickým akcelerátorům Xe, která má uvést v příštím roce. O Xe sice Intel informuje pravidelně, ale prozatím poněkud dietně, takže veškeré známé údaje lze shrnout do pár vět: První generace Xe vzejde z architektury Gen 12 / Arctic Sound, která původně vznikla jako základ integrovaných GPU.
- Skylake GPU: Gen 9
- Skylake-refresh GPU (Kaby Lake, Coffee Lake): Gen 9.5
- Cannon Lake (zrušená první nultá 10nm generace): Gen 10
- Ice Lake: Gen 11
- Tiger Lake: Gen 12 / Arctic Sound
- ???: Gen 13 / Jupiter Sound
Tato první generace bude vyráběná 10nm výrobním procesem a vydání pro hráče by se měla dočkat v roce 2020. Překvapivější je vývoj u generace druhá, která by již teoreticky mohla vzejít z architektury Gen 13 (to ale ještě potvrzeno není) a která míří na rok 2021. Intel totiž potvrdil nejen informaci, že bude vyráběná 7nm procesem, ale také konstatoval, že Xe pro datacentra bude vůbec prvním produktem určeným pro 7nm proces.
- 2020: Xe (Gen 12 / Arctic Sound), 10nm, verze pro desktop
- 2021: Xe (Gen 13 / Jupiter Sound?), 7nm, verze pro datacentra
Již u 10nm se proslýchalo, že pro Intel není ani tak nepřekonatelným problémem výtěžnost ve smyslu vysoké defektnosti, ale prostý fakt, že proces nezvládá vysoké frekvence tak, jak si společnost představovala a to jí brání nahradit jím 14nm produkty, které nemají potíž překonat 5 GHz. Čistě teoreticky by nemusel 10nm proces co do taktovacích frekvencí zaostávat ani nějak výrazně. Pokud by byl řekněme o 10 % pomalejší a nová architektura přitom dosahovala o 5 % vyššího IPC, tak je zkrátka výsledek zhruba o 5 % horší než stávající 14nm produkt a nemá tedy smysl dát mu přednost.
U grafického čipu je ale situace jiná. Tam jde hlavně o namačkání vysokého počtu tranzistorů na smysluplnou plochu. Frekvence samozřejmě nejsou zcela nepodstatné, ale jestli proces u x86 jader zvládá 5 GHz nebo 4,5 GHz je v podstatě jedno. Pro výrobu grafického čipu je klíčové, jak se proces chová při taktech kolem 1,5-2 GHz. Je proto možné, že Intel přistoupil k sice nezvyklému, ale pragmatickému řešení a vsadí se 7nm procesem vše na na jednu kartu: Xe.
Intelu tentokrát nejde jen o nápravu reputace po pěti letech odkladů 10nm výroby, ale toto rozhodnutí má i konkrétní cíl: projekt Aurora. Superpočítač připravovaný ve spolupráci DOE a Argonne Labs měl být hotový již loni, ale po řadě odkladů, přepsání specifikací a restartů projektu Intel v březnu oznámil, že se rozbíhá znovu. Měl by obsahovat akcelerátory Xe s cílí na rok 2021. Ještě v březnu však prezentace neuváděly ani čárku o tom, že by Xe pro Auroru měl být vyráběn na 7nm procesu. Nyní už vznik výpočetní Xe na 7nm procesu v roce 2021 uvádí Intel jako hotovou věc.