Foto: Intel Xe-HPG prý dosahuje výkonu GeForce RTX 3070-3080
YouTube kanál Moore’s Law is Dead přinesl souhrn informací o dlouho očekávané herní grafické kartě Intelu. Ještě než se k ním pustíme, bych rád připomněl, že informacím tohoto kanálu se nijak systematicky nevěnujeme. Osobně ho řadím ke středně důvěryhodným: Nějaký zdroj informací asi má, ale příliš si neláme hlavu s tím, jestli zveřejní informace pravdivé, nepravdivé nebo zcela nereálné, takže jde tak trochu o loterii a informace sedí (v lepším případě) 50:50.
Připomenout lze dlouhou řadu nesmyslů na téma Ampere, například údaje o raytracingu prakticky bez dopadu na výkon, výkonu dostačujícím pro 8K rozlišení včetně raytracingu, podpoře DLSS 3.0, NVCache měla být obdoba HBCC, enkodér NVENC měl být výrazně vylepšen (reálně zůstal stejný jako u Turingu), „tensor accelerated loseless VRAM compression“?, nižší spotřeba stejných řad oproti Turingu (byla vyšší), atd. Podobně s RDNA 2, kdy podle Moore’s Law is Dead měla Navi 21 dosahovat plochy 427 mm² a nést 384bit sběrnici (reálně měří přes 500mm² a nese 256bit sběrnici).
Na druhou stranu nelze ignorovat, že zprávu o Xe převzaly weby, které mají vlastní věrohodné zdroje a dá se připustit, že alespoň v části informací panuje shoda (jinak by je nepřebíraly):
Dozvídáme se, že Xe s 512 EU (Execution Unit, výpočetní bloky) poběží na 2,2 GHz (což je možné). Původně prý byla navržena pro 6nm proces TSMC (to je trochu problematická informace, původně Intel plánoval vše vyrábět na svých linkách na 10nm a později 7nm procesu). Nelze prý vyloučit, že byla přesunuta na proces N7P (to by znamenalo přepracování návrhu, N7P je čistě imerzní, N6 je EUV; kapacity pro konkrétní procesy se u TSMC objednávají dlouho předem a přepracování z EUV na imerzní proces není práce na počkání).
16 GB GDDR6 paměti na 256bit sběrnici (to je možné, Koduri při odchodu z AMD musel mít představu o podobě RDNA 2 / Navi 21). ~275W TDP (údajně zvýšené z původně plánovaného 225-250W), což možné je, ovšem při vyobrazeném chladiči (dva nízkoprofilové ventilátory, dvouslot, šířka prakticky nepřesahuje IO bracket a délka je standardní) asi nikterak tiché.
Model s 512 EU má dosahovat výkonu mezi GeForce RTX 3070 a GeForce RTX 3080. Top model má být konkurencí pro GeForce RTX 3070 Ti. To se oproti předchozím informacím, které Xe stavěly při nejelpším na úroveň GeForce RTX 3070, jeví jako optimistické. Na druhou stranu Intel mohl zvýšit takty (viz nárůst TDP), aby konkurenceschopnost zvýšil. Nicméně je možné, že tato čísla se týkají jen vybraných benchmarků s reálný herní průměr bude jinde (připomenou lze integrovanou Xe, která ve 3DMarku dosahovala výkonu i 20 % nad Vegou APU AMD, ale ve hrách většinou končila níže než integrovaná Vega).
Smíšené zprávy o ovladačích (na jedné straně je zmiňována působivá softwarová podpora, na druhé nestabilita a možné vydání před dokončením kvalitních ovladačů - zde stojí za připomenutí, že s každou novou verzí integrované grafiky Intelu je uváděno, že ji brzdí ovladače nebo že byla vydána před dokončením nějaké zásadní verze ovladačů, ale ani v jednom případě po vydání žádné magické ovladače, které by vyřešily podstatnou část problémů, nepřišly a Intel dosud nevyřešil potíže na první generaci Xe, která je bezmála rok stará). Očekávat máme dobrou multimediální podporu a alternativu k DLSS nazvanou XeSS.
Xe s 512 EU nemáme očekávat dříve než ve 4. kvartálu, výrobci karet zatím téměř nic nevědí <- Takto to formuluje Moore’s Law is Dead, možná zapomněl na starší informaci, podle níž měl Xe vyrábět pouze Intel jako referenční, takže by v takovém případě výrobci karet nic moc nevěděli ani týden před vydáním Xe. Po herním modelu s 512 EU (patrně tedy v roce 2022) mají následovat modely se 128 EU, 256 EU a také profesionální verze karet. Mainstreamové karty mají stát $200-300 (ovšem chybí zmínka, které to jsou - zda ty se 128 EU nebo s 256 EU). Čímž naznačuji, že vznikne nějakého modelu, který spadne do cenové relace $200-300, lze předjímat bez jakýchkoli informačních zdrojů. Autor přesto tvrdí, že jeho zdroje hovoří o velmi agresivních cenách (což v případě Intelu a zvlášť současné tržní situace působí všelijak).
Na základě zkušeností s informacemi od Moore’s Law is Dead u generací Nvidia Ampere a AMD RDNA 2 lze předpokládat, že zhruba polovina uvedeného bude pravdivá; dost informací ale může být chybných. Osobně mám největší pochybnosti o výkonu na úrovni očekávané GeForce RTX 3070 Ti (možná ve vybraných testech), působivé softwarové podpoře (ta se u grafik Intelu dlouhodobě nedaří) a agresivní cenové politice (tu Intel nenasadil ani v případě Core i9-11900K / Rocket Lake a v podstatě k ní při stávající situaci na trhu ani není důvod).