iPhone 14 přinese 48MPix snímač pro 8K video, iPhone 15 periskopový zoom
Bývaly doby, kdy fotomoduly v iPhonech kralovaly trhu se smartphony. Obzvlášť zajímavý byl posun u iPhone 4S, který zvýšil kvalitu po všech stránkách (o 50% světelnější objektiv, snímač s rozlišením o 60% vyšším, 3× rychlejší reakce při stisku spouště a adaptivně-temporální redukce šumu pro video, již 1080p…). Tehdy si toho bohužel skalní fanoušci Applu příliš nevšimli, nakonec si toho možná nevšimli ani ti lesní a luční, takže společnost později přestala v tomto směru tolik šlapat na plyn.
Z 8MPix rozlišení iPhone 4S se s iPhone 6S v roce 2015 přesunula na 12MPix a tam na velmi dlouhá léta zamrzla. Je samozřejmě pravdou, že rozlišení není všechno, ale když u má konkurence na vstupu zhruba 10× více a za snímačem elektroniku, která i s pomocí AI algoritmů zvládá s těmito daty efektivně pracovat, redukovat šum a vytáhnout žádoucí detaily, pak už zkrátka 12 megapixelů těžce zaostává.
iPhone 6S - 12MPix fotomodul
Podle analytiků (spolehlivý Ming-Chi Kuo i méně spolehlivý Jeff Pu) se chystá po sedmi letech od iPhone 6S upgrade. Rozlišení snímače stoupne na 48 MPix a stane se tak nejspíš u modelů iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max (2022). Lze předpokládat, že za dostatku světla bude tento iPhone schopný výstupů ve 48MPix rozlišení a při nočním focení bude skládat jeden výsledný pixel ze čtyř (sub)pixelů snímače, takže výstupem bude 12MPix obrázek, ale podstatně kvalitnější než u dosavadních modelů.
Snímač o rozlišení vyšším než 33,2 megapixelů je pak podmínkou pro „plnohodnotný“ záznam 8K videa, takže se předpokládá upgrade i v tomto směru (7680 × 4320 = 33 177 600 pixelů).
Panasonic Lumix TZ1
Druhou novinkou bude nasazení periskopového objektivu pro zoomovací fotomodul iPhone 15 (2023). Periskopový zoomovací objektiv se v konzumní digitální fototechnice objevil poprvé v roce 2006, kdy jej představil Panasonic na kompaktu Lumix TZ1. Díky němu tehdy dokázal vytvořit celkem kapesní tělo bez vyčnívajícího objektivu, které nabízelo plnohodnotný optický zoom 10× (ještě navíc s optickou stabilizací). Dnešní technologie samozřejmě pokročily a umožňují toto implementovat i bez periskopové konstrukce, jenže stále platí, že při omezené výšce (hloubce) zařízení je možné s touto konstrukcí dosáhnout lepších výsledků.
Periskopové konstrukce ve smartphonech Xiaomi a Oppo
Je však potřeba dodat, že periskopový zoom není v segmentu smartphonů novinkou (aby nedošlo k omylu), nabízí ho Xiaomi, Oppo a další. Novinkou ale bude v portfoliu společnosti Apple, který díky němu trochu dožene konkurenční výbavu.