iPhone 5S pod lupou: Apple se s 64bitovým čipem A7 připravuje na smartphony s 4 GB RAM [test výkonu]
Poslední dny se v mobilním světě mluví hlavně o nových produktech výrobce s nakousnutým jablkem ve znaku. Apple po roce představoval nové iPhony a došlo i na budoucí vlajkovou loď iPhone 5S. Jak tomu tak bývá, model bude nejvýkonnějším zařízením v modelové řadě a to hlavně díky použitému ARM čipu s označením A7.
Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o první 64bitový ARM SoC na trhu. Proč ale právě 64 bitů? Na výkonu by se architektura projevila nejvíce až při využití 4 a více GB operační paměti. V současné chvíli, kdy očekáváme nasazení „pouze“ 2 GB RAM, by tedy výhoda 64 bitů neměla být tolik znatelná, pokud vůbec.
Doporučujeme, psali jsme:
- Apple ŽIVĚ: Představení iPhone 5S se čtečkou otisků prstů, "levnější" iPhone 5C stojí v USA přes 11 tisíc
- Apple iPhone 5C a 5S: Plastový model, senzor otisků prstů a první 64bitový procesor v telefonu
Americký gigant však nemyslí pouze na současný trh, ale jako první se začal připravovat na další generaci mobilních zařízení, která bude parametry velmi blízká dnešnímu desktopu. Často se hovoří o 4GB modelech smartphonů, která během příštího roku dorazí na trh a proč tedy zůstávat pozadu.
Apple A7 v bodech
- 40× rychlejší než první generace iPhonu
- 2× rychlejší CPU než u iPhone 5
- Architektura ARMv8
- Výrobní technologie 32 nm
- 64bitová architektura
- Frekvence jader 1700 MHz
- Přes miliardu tranzistorů
- Plocha čipu 102 mm čtverečních
Porovnání grafického výkonu s čipem A6 v iPhonu 5 naleznete níže.
SoC A7 za sebe nechá pracovat „druhé“ - bude rychlejší i díky koprocesoru M7
Použitý čip Apple A7 uvnitř skrývá také důležitý koprocesor, který mu má ulehčit práci a převezme hlavně analyzování dat z pohybových senzorů. U předchozích generací ARM čipů výrobce data z gyroskopu, digitálního kompasu a akcelometru zpracovával samotný procesor. Nyní bude tato práce na koprocesoru M7, který byl pro analýzu dat přímo vytvořen a tím by měl být úspornější a pomoci k delší výdrži na baterii.
Zvládat bude společně se systémem měřit aktivitu uživatele (chůze, běh, jízda autem) a podle ní automaticky přizpůsobovat funkce telefonu. V autě tak například přestane nabízet připojení k nedalekým WiFi sítím, pokud si to uživatel sám nevyžádá apod.
Apple připravuje svůj ekosystém na 64 bitů
Přechod na 64bitovou architekturu obnáší i změny v návrhu operačního systému a aplikací, což by při bleskovém nástupu nové generace mohlo znamenat problém s nedostatkem optimalizovaného softwaru. Takto budou vývojáři připraveni na vývoj 64bitových aplikací pro iOS a náskok, který tak v Cupertinu získají, může být jedním z trumfů společnosti společně s opěvovanou čtečkou otisku prstů.
Zařízení se 4 GB RAM totiž podle všeho dorazí na trh ve velmi podobnou dobu, zkrátka ve chvíli, kdy se první výrobce odhodlá. Apple v tu dobu bude moci na vzniklou situaci snadno reagovat, ať už mluvíme o hardwarovém upgradu, nebo o ekosystému v čele s nemalým počtem optimalizovaných aplikací.
Bude následovat pomalý vývoj podobný tomu, co se událo u desktopu?
iOS 7 nabídl přepracované jádro, přepsány byly všechny důležité knihovny a ovladače, přičemž vývojářské nástroje jsou na vývoj 64bitových aplikací také připravené a nic tak nebrání jejich tvůrcům v optimalizaci. Máme zde tedy 64bitový čip, optimalizovaný operační systém i potřebné vývojářské nástroje. Nyní bude podle všeho následovat situace z desktopu, kdy nástup 64 bitů trval i přes rychlý vývoj roky.
Jako první si troufneme předpovídat nasazení větší operační paměti spolu s 64bitovým čipem u nové generace iPadů, kde to bude mít největší smysl. V tuto chvíli se však můžeme pokochat prvními testy výkonu, které jasně ukazují, že v porovnání s iPhone 5 je novinka přeci jen znatelně rychlejší.
Srovnání grafického výkonu s iPhone 5
Konkrétně se jedná o benchmark GFXbench a test Egypt 2.5. Při měření je zřejmý nárůst výkonu ve srovnání s iPhonem 5 z 41,1 FPS na 53 snímků za vteřinu při vykreslování na displej zařízení. Pokud byl smartphone připojen k externímu monitoru, v tomto případě s rozlišením 1080p, vzroste rozdíl markantně. iPhone 5 zvládl při připojení k externímu monitoru vykreslovat 29,8 FPS, u iPhonu 5S s SoC A7 pak dokonce 56 snímků za vteřinu.
My jsme hlavně zvědaví, jak si bude stát procesorová část jako taková, ale to se pravděpodobně nedozvíme dříve než 20. září, kdy iPhone 5S dorazí na trh.