Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

iPhone 6 se neohýbá, tvrdí Apple

Problém s anténou iPhone 4 neexistuje, iPhone 5 fialové fleky nefotí a iPhone 6 se neohýbá. Vždy jde o problém uživatele, který nepoužívá smartphone správně. Stanovisko Applu se zkrátka nemění…

Nikoho nemůže překvapit, že se Apple k ohýbání iPhonu 6 nepostavil jinak než k aférám antennagate a purplegate. Konstrukci společnost považuje za dostatečně odolnou - přesto se k vyřizování reklamací nestaví jednoznačně pozitivně. Pokud dostane ohnutý iPhone 6, reklamaci uzná jako oprávněnou a vyřídí jen za předpokladu, pokud při vlastním šetření dojde k závěru, že za „poruchou“ stojí vada materiálu nebo výroby.

Iphone 6 Ohnuty 03

Apple dále ilustroval, že tento problém nepovažuje za závažný, na firemní statistice - z deseti milionů prodaných iPhonů šesté generace prý oficiální stížnost přišla jen od devíti uživatelů. To by odpovídalo „poruchovosti“ ani ne 0,0001 %, což působí jako naprosto zanedbatelná cifra a tedy jako prakticky neexistující problém.

K oficiálnímu zahájení prodeje došlo 19. září (na většině trhů pak 26. září), přičemž údaj o oněch devíti oficiálních stížnostech se objevil 25. září, tedy ani ne týden od uvedení na amerických trzích. Vzhledem k tomu, že od podobného produktu se očekává životnost v řádu desítek měsíců až jednotek let, nelze statistické údaje odrážející užívání v řádu jednotek dní považovat za relevantní ukazatel bezproblémovosti. Také nelze předpokládat, že každý majitel ohnutého iPhonu svojí zkušenost Applu nahlásil a tedy že statistika staví na reprezentativních datech (jak se řada uživatelů nových iPhonů v diskusích vyjádřila, ohýbání nepovažují za problém a tudíž nelze předpokládat, že by si na něj oficiálně stěžovali).


Svojí troškou do mlýna přispěl i web ConsumerReports, který otestoval několik moderních smartphonů na ohyb s přesným měření síly (resp. hmotnosti), která je třeba k jejich ohnutí a která je třeba k vylomení displeje z konstrukce.

 deformacevylomení LCD
HTC One (M8)70 liber (~32 kg)90 liber (~41 kg)
Apple iPhone 670 liber (~32 kg)100 liber (~45 kg)
Apple iPhone 6 Plus90 liber (~41 kg)110 liber (~50 kg)
LG G3130 liber (~59 kg)130 liber (~59 kg)
Apple iPhone 5130 liber (~59 kg)150 liber (~68 kg)
Samsung Galaxy Note 3150 liber (~68 kg)150 liber (~68 kg)

Redakce vytvořila výše uvedenou tabulku a pro srovnání zmínila, že 80 liber (~ohne iPhone 6) je zatížení, které je třeba ke zlomení čtyř tužek najednou, což není tak úplně snadné. Přes seriózně působící přístup a dramatickou hudbu vykazuje testovací metodika jeden zjevný nedostatek - iPhone 6 se dle všech dostupných videí i fotografií ohýbá v oblasti postranních tlačítek, přičemž v testu je přístroj namáhán především ve střední části, která je relativně bezproblémová.

Proč ConsumerReports netestovali sílu potřebnou k ohybu v kritické (nejslabší) části konstrukce, ze článku není zřejmé. Stejně tak je zajímavý závěr, že větší iPhone 6 Plus je pevnější, přičemž stížnosti na ohýbání pocházely převážně od majitelů většího modelu. Reálně to může souviset právě s většími rozměry, z toho vyplývající větší pákou a vyšším namáháním v kritické oblasti.


Zajímavá je také iniciativa společnosti SquareTrade, která sama telefon podrobila zátěžovému testu v poněkud „trendy“ stylu a výsledek předala k publikaci redaktorům The Washington Post. Společnost požádala jednu zaměstnankyni a jednoho zaměstnance, aby telefon ohnuli. Dámě se úkol nepodařil, pán, který pracuje jako trenér ve fitness centru, to zvládl s rezervou. Další „test“ spočíval v zasunutí iPhonu do přední kapsy jedné pracovnice (její hmotnost zdroj neuvádí) a posazení se na dobu 30 minut. Při tomto experimentu k poškození nedošlo.

Závěr marketingového ředitele SquareTrade je takový, že běžným používání se telefon ohnout nedá - cíleně ovšem ano. Asi není třeba dalekosáhle rozvádět, jakou váhu má závěr, k němuž marketingový šéf dospěl na základě jednorázového 30minutového „testování“, které bylo provedené na jednom kusu telefonu jedním člověkem.

Ze zjištění SquareTrade vyznívá, jakoby k poškození iPhonu 6 byla potřeba svalová výbava kulturisty. To je ale trochu v rozporu s předchozími videi, kde bylo názorně prezentováno, že telefon lze ohnout i v prstech. Že skutečně není třeba speciálních fyzických dispozic, se rozhodli dokázat dva britští teenageři, kteří s kamerou zašli do iStore a vystavený iPhone v prstech ohnuli. Pokud pomineme legální stránku takového počínání a zaměříme se pouze na výsledek, nezdá se, že by k ohnutí telefonu v prstech byla třeba osoba trávící polovinu života v posilovně. Dvojice mladých Britů navíc své snahy zastavila, když bylo patrné, že by se ještě před výraznějším ohnutím z konstrukce telefonu mohl vylomit displej (snímek výše).

Závěr? Kdo se snaží iPhone 6 ohnout s cílem jej ohnout, zvládne to bez větších potíží i v prstech, aniž by potřeboval nadprůměrnou svalovou výbavu. Kdo se snaží iPhone 6 ohnout s cílem přístroj nepoškodit, tomu vydrží plochý. Druhá věc je, jak často a jak běžně může dojít k nechtěné situaci, jejímž důsledkem bude poškození přístroje. Nepředpokládám, že Apple s odstupem dvou-tří kvartálů ještě jednou zveřejní, kolik stížností či reklamací v souvislosti s ohnutou konstrukcí musel řešit, protože jich zákonitě bude řádově víc než oněch devět, které se mu dostaly na stůl v prvních 5-6 dnech prodeje na území Spojených států.

Zda je zvolená hliníková konstrukce nedostatečná, použitelná nebo více než adekvátní, je nakonec celkem jedno. Kdo si iPhone 6 plánuje koupit, ten tak učiní bez ohledu na vyšší či nižší riziko tohoto neduhu - kdo něj zájem neměl již před vydáním, toho stávající aféra jen utvrdí v názoru. Ve výsledku se nezmění nic: ani na tržbách, ani na firemní politice, ani na názoru obou táborů zákazníků.

Diskuse ke článku iPhone 6 se neohýbá, tvrdí Apple

Středa, 6 Květen 2015 - 12:18 | teep | Poslat balík za nižší poštovné není problém se...
Středa, 1 Říjen 2014 - 23:01 | Shaq | Nadrazenosti? videl si nekdy ceny dotovanych...
Středa, 1 Říjen 2014 - 21:32 | De | Naopak, má pravdu. I opice by viděla, co se...
Středa, 1 Říjen 2014 - 20:41 | De | Tak to mě rozesmálo. Oni si snad myslí vážně s...
Středa, 1 Říjen 2014 - 19:16 | ica sk | A ak ma aj 50 kilova slecna moderne ultra uzke...
Středa, 1 Říjen 2014 - 18:53 | bigless | Mno jen k tomu popisu dnešních smartphonů, které...
Středa, 1 Říjen 2014 - 16:51 | petr ib | jj Ohnutí v přední kapse : ohybaný a tlačený...
Středa, 1 Říjen 2014 - 16:43 | petr ib | Určitě se najdou dražší telefony ze zlata a...
Středa, 1 Říjen 2014 - 16:41 | Shaq | Ses normalni idiot, nic vic, nic min. Klidne mi...
Středa, 1 Říjen 2014 - 16:41 | petr ib | Histerizace společnosti je běžnou součástí...

Zobrazit diskusi