Nový iPhone bude mít bezokrajový průhledný displej, nejspíš s dírkama
iPhonu 8 jsme věnovali pár řádek už začátkem prosince. Tehdy se mluvilo o tom, že nabídne (přinejmenším nejvyšší model) prohnutý displej. Podle analytiků, kteří v tomto ohledu byli zajedno, by osmá generace měla být přelomová. To se sice často píše o každé, ale tato by měla být ještě přelomovější než ty ostatní přelomové, zkrátka a dobře nejpřelomovější za dlouhou dobu.
Už na podzim se ale objevovaly zprávy, podle kterých by měl nový model vypadat jako „kus skla“. Tím patrně nebylo míněno, že půjde o střep, ale spíš že tradiční kovové okraje, rám, zkrátka kov po obvodu displeje patrně ustoupí. Zda zcela, nebo pouze vizuálně, zatím není jasné, ale při pohledu zepředu patrně nebude žádný kov vidět - displej bude zasahovat až do okrajů a snad u těch okrajů bude prohnutý, zaoblený.
Popsaný koncept, kdy celou přední plochu telefonu kryje displej (nebo u okrajů něco, co jako displej vypadá), sice může zvyšovat estetickou hodnotu telefonu, ale přináší komplikace, které byly jedním z důvodů, proč těmto popisům zdaleka ne každý věřil. Jednou z těchto komplikací je například to, jak vyřešit přední foťák / kameru. Asi ne náhodou právě tento problém řeší nový patent od Applu.
Ten popisuje použití displeje s otvory, které by byly tak malé, že by snadno unikly pozornosti lidského oka. Umístěné by byly (například) na diagonálách mezi pixely displeje. To si lze představit v oblasti mikrofonu a reproduktoru, ale v případě objektivu foťáku už je to obtížnější. Patent ale popisuje variabilitu co do rozměrů i rozložení těchto otvorů, takže by displej mohl být dostatečně „průhledný“ pro požadavky předního foťáku. „Průhlednost“ displeje ovšem bude dvojího typu. Apple popisuje způsob využití displeje po celé přední ploše pro potřeby AR (Augmented Reality), kdy by na celoplošném displeji mohlo být zobrazeno, co právě snímá hlavní kamera. Do této „reality“ by pak aplikace mohly doplňovat virtuální prvky a vytvářet tím rozšířenou realitu, kdy by se telefon choval jako určité okno do této upravené reality.
Příklad otvoru umístěného mezi pixely displeje
Je faktem, že zdaleka ne každý patent najde naplnění v praxi, ale stejně tak nelze přehlédnout fakt, že technologie popisované patentem poměrně dobře korespondují s konceptem telefonu, o kterém se mluvilo koncem roku. Obojí dohromady pak vykresluje docela zajímavou - a do jisté míry skutečně přelomovou - vizi iPhonu 8.