Ittiam představil první VP9 encoder využívající OpenCL
Problémem VP9 či obecněji mnoha formátů, které přímo nespadají do rodiny MPEG, je skutečnost, že podpora často není k dispozici v hardwaru spousty zařízení, v dnešní době zejména smartphonů či tabletů. A není podstatné, že v principu je VP9 v mnoha ohledech podmnožinou H.264, resp. přesněji řečeno H.265. Kdo chce VP9 používat, musí se smířit s tím, že podpora v hardwaru není tak všeobecná jako u formátů MPEG, jakkoli se Google snaží i na tomto poli.
Kompresní nástroj od Ittiamu byl vyvinut ve spolupráci s projektem WebM, tedy i s inženýry Googlu. Jeho výsledkem je schopnost komprimovat videa do VP9 pro smartphony či tablety za pomoci OpenCL, tedy nejen na CPU, ale i na GPU či obecně APU a SoC. Tam, kde je podpora OpenCL, může být tento encoder nasazen, ať již jde například o APU AMD, nebo maličké ARM SoC s patřičně vybaveným GPU.
Pro Google jistě byla investice lidských i jiných zdrojů do tohoto projektu součástí velké snahy o vymanění internetového světa z jha licenčních poplatků na softwarové patenty tvořící MPEG formáty, v čele aktuálně s nejnovějším H.265. Ittiam předvedl funkční řešení kupříkladu na smartphonu Samsung Galaxy S6, přičemž negativní dopad na výdrž akumulátoru se prý nekonal.
Řekněme že těmto slovům uvěříme a že tento OpenCL VP9 encoder je teoreticky stejně efektivní jako hardwarový H.265 encoder v čipu, pak už zůstává pouze jediná otázka: proč by měl člověk preferovat VP9, pokud má k dispozici ve svém zařízení formát poskytující kvalitativně lepší video při stejném datovém toku (což je obecné hodnocení H.265 vůči VP9)?