Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

VP9

FFmpeg logo
Uběhl další půlrok a tak přichází nová verze multimediálního megabalíku FFmpeg, konkrétně 3.4.
Radeony RX Vega jsou vydané, zrecenzované a pomalu se dostávají do prodeje. Co byste ještě měli vědět?
Ve stejné době, kdy Netflix začal zavádět možnost stažení videí, začíná také s přechodem na bezplatný formát VP9 od Googlu, alespoň na některých mobilních zařízeních. H.265 je zkrátka příliš drahé.
Amd Polaris Architecture 40
Jednou z hlavních změn architektury Polaris je rozšířená multimediální podpora. Nové TrueAudio, hardwarový encoding HEVC až do 240 FPS, hardwarové přehrávání VP9 nebo dvouprůchodové zpracování videa…
Zbrusu nová verze programu pro jednodušší zpracování videa Avidemux opět vylepšuje podporu pro oba hlavní současné formáty videa.
FFmpeg logo
Oblíbený ultimátní nástroj na multimédia, který je podhoubím řady programů s GUI, v nové hlavní verzi vylepšuje zejména podporu Googlího formátu videa.
OpenCL logo velké
Dosavadní encodery pro formát VP9, na kterém jede valná část YouTube, spoléhaly na sílu CPU. Společnost Ittiam ukázala první, který využívá OpenCL a může tak přesunout výpočet na daleko...
 
HEVC, H.265
Pokud jste nahlédli do roadmapy Intelu pro rok 2016, pak jste nemohli přehlédnout, že jednou z novinek pro desktopový socket bude Kaby Lake. Tato novinka bude více než jen přetaktovaným Skylakem…
VP9 logo
Nová verze Googlího kodéru / enkodéru pro formát VP9 je tu. libvpx 1.5.0 zavádí některé novinky, ale i určitou zpětnou nekompatibilitu s verzí 1.4.0.
E Logo
Redmondský obr oficiálně ohlašuje to, o čem se mluví již delší dobu. Webový prohlížeč Edge dostává podporu video formátu VP9 a kontejneru WebM. A v Microsoftu usilovně přemýšlí i nad Ogg formáty.
VLC 2.0.1
Verze 2.2.0 oblíbeného multiplatformního přehrávače je doslova na spadnutí a novinky rozhodně stojí za to. Řadu dalších si ale tvůrci schovávají na VLC 3.0, projekt rozhodně neusíná na vavřínech.
Jedna sekunda na internetu - YouTube
Čtyři roky poté, co se objevila zkušební podpora pro HTML5 <video> tag přechází YouTube na HTML5 přehrávač jakožto výchozí. Na webu tak dochází k evoluční výměně neustále děravého Flashe za...
Intel upřesnil podporu HEVC / h.265 a VP9 videa na procesorech generace Broadwell a Haswell. Netýká se totiž zdaleka všech modelů - pojďme se na to podívat…
Intel Broadwell Y Core M In Hand
Od počátku roku 2015 přichází jedna zpráva o podpoře HEVC / h.265 videa za druhou, a tak se postupně dostalo i na Intel. Jeho nové ovladače aktivovaly podporu pro GPU posledních dvou generací.
Společně s informací o nasazení podpory pro 48fps a 60fps video na YouTube se objevuje opět i zpráva o lepších kompresních systémech.