Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Jak funguje chlazení tekutým kovem?

Jediný tekutý kov který znám je rtuť (opravte mě!). Jenže se rtutí jim to nikdo nepovolí prodávat. Pokud tam rtuť není, je to zase jen nějaká kachna, prostě švindl nic jiného.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A co tak sodík? :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Liquid Metal is non-toxic, non-flammable, and completely
environmentally safe." Tak to by mě zajímalo jakej...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

bigboban: Nemusis mit az tak pravdu. Asi pred tydnem jsem cetl v nejakem 100+1 clanek o tekutych kovech. Vubec nejde o to, ze by to snad byly kapaliny, ale ze proste nemaji klasickou krystalickou strukturu, jsou amorfni. Vykazuji velmi zajimave fyzikalni vlastnosti (treba pri buseni kladivem :-) ), ale zrovna o tepenych tam nebylo napsano nic.
Vice treba: http://www.liquidmetal.com

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Muze to taky bejt nejaka slitina, treba Wooduv kov 2 taje kolem 60 stupnu a neobsahuje rtut (Bi50Pb25Sn12Cd), nebo galium, ktery taje za pokojovy teploty.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To bubak: Sodík to patrně nebude. Ten má teplotu tání 97,72 °C, tj. 370,87 K. Ale zajímalo by mne, co je to za kov. Akorát se mi zdá, že to snížení hlučnosti o čtvrtinu je dost málo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to bubak: Jo, sodik me taky napadnul, ale to by asi nebyl nejlepsi napad :-) Kdyz uz nic jinyho, tak o tomhle Sapphire pise, ze je nehorlavej. Taky kombinace vodniho chlazeni a sodiku nemusi bejt zrovna bezpecna :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mě by spíš zajímalo to "žádné pohyblivé části". To jako ten tekutý kov neteče a větráky se nehýbou, nebo mi něco uniká?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Veronika:
Právě proto, že tam jsou ty větráky, tak pod pojmem "žádné pohyblivé části" má výrobce na mysli, že tam není čerpadlo, jako u vodního chlazení (ten tekuten něco se pohybuje v těch trubkách asi sám podle tepla).
A protože mi to "kovový tekutý" chlazení taky není jasný, zaslal jsem maila na Sapphiry, jestli nám k tomu něco chytrého povědí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

takovej ten malej plosnacek pridelanej na chladici bude predpokladam nejaky cidlo s termistorem zavedenysm do toho kovu a regulujici vetraky...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

První odkaz v google vede na http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7348 ,
a tam píší o "liquid gallium alloy" a "it can be pumped away from a heat source more efficiently by means of electromagnetic pumps, instead of hydraulic ones" 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

neni to tekuty kov ale kapalina ve ktere jsou male kovove castice ktere
reaguji na zmenu magneticke pole
pohyb kapaliny obstarava rychle se menici magneticke pole
funguje je to podobne jako linearni motor

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Většina tohoto příspěvku je stejná, jako když jsem si stejný článek přečetl před chvílí na Czechcomputer. Tady myslím není tak zvýrazněna skutečnost, že tam ta el.magnetická pumpa honí ten kov.
Jo, v AJ mají ten krásný termín environment friendly (přátelský). V češtině se vžil realističtější termín šetrný.
Nejsem zas tak zběhlý v anorganické chemii, ale něco mi říká, že tento přátelský tekutý kov bych mimo ten chladící okruh potkat nechtěl. Některé tekuté kovy jsou dost toxické (rtuť), jiné zas můžou pěkně hořet (cesium - a jiné jeho izotopy jsou i radioaktivní, což nebude případ chladící směsi). Ale žádný co znám není přátelský. V oblasti audiotechniky je ale dlouhodobě známý ferofluid na chlazení cívek vysokotónových reproduktorů. Z názvu je více patrné, že jde o kousky kovu pevného v tekutině. To by mi přišlo logické i tady, přátelských tekutých kovů nejdsou tři prdele.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Alan: To vidím poprvé, že by na CC byla detailnější informace, než zde ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Krozyk: Přestože je opak pravidlem, tady má Alan pravdu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pumpa sice žádná, ale dva slušný hučáky. Pokrok nezastavíš!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ať už to bude chlazeným čímkoliv (když to má být kov a netoxický), řekl bych že cena toho chladicího systému bude větší než celé grafiky, takže si to stejně koupí jen hrstka nadšenců...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

aha, takze pokud tu grafarnu budu chtit mit tissi, tak ty vetraky musim vyndat a pridat jeste na toto chlazeni vodnika, na vymenik u vodnika potom 12cm tissi vetrak ... no nevim, ale nejak se ty chlazeni zacinaji stosovat :)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

No, ty vetraky jsou tam pokud vim jen kvuli tomu, aby na tom testovacim vzorku co predvadeji udelali rekord, R850XT PE s teplotou jadra 12 st Celsia je dost slusny, ne?:-) Myslim, ze pro bezne pouziti to pujde i bez vetraku. Jako prvni o tom neinformoval CC jak se nekdo domniva, ale www.svethardware.cz v novinkach, je tam i schema, takze z toho je poznat, ze ta pridavna deska jsou cidla a "el. pumpa".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na SvetHardware (CDR promine) je i obrázek s popisem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Myslim panove, ze prehanite tu toxicitu atp..Uz 3 roky prodavame mazadlo na bazi "tekuteho kovu".Je to americky vyrobek z 74 roku,ktery se ovsem do " blbe " evropy dostal az po 30 letech.Drive to neslo,americani tyto veci vyvinute pro US Army driv nepousteji.Natiraly se tim napr. ponorky proti korozi.Slozeni je samozrejme tajne, funkce je o tom, ze se mazadlo navaze do atomove mrizky kovu a tim se dosahne odolnosti proti oteru a vode.Neni to mastne, lze tim neco natrit a pak klidne strikat barvou ( opravy autoveteranu a jejich konzervace ).Nikdy nebyly zadne problemy s toxicitou,nebo tekavosti.Je to plne synteticka tekutina.Myslim ze u Saphire pouzili neco podobneho.Pridavam link - neni na nase stranky,je tom stranka ofic.dovozce   http://www.militec.cz/

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mirzza: Ja nevim, ale ja temhle zazracnejm pripravkum moc neverim. Nedavno nekdo spamoval podobnym supertajnym pripravkem za super cenu, ale tentokrat z tajneho vyzkumu SSSR...
Mimochodem zapadni mazadla pro armadu nebudou moc velka slava. Mluvilo se o tom, ze se vrtulnikum Mi-24 zadiraly rotory (neby vyrovnavaci vrtule?) po pouziti novejch maziv, coz je u helikopter smrtelne nebezpecna vec.
A jeste vetsi sranda je, ze udajne je (bylo) slovenke stihaci letectvo uzemnene, kdyz se MiGum 29 s novym mazadlem zadiraly podvozky. A asi na tom bude neco pravdym kdyz mi to rikal clovek od letectva. A to ruska technika vzdycky byla delana na extremni podminky od sibire po pouste a treba o zabakovi SU-25 se rika, ze jeho motory dokazou litat na vsechno od petroleje, pres benzin a naftu az po alkohol.
Zajimaly by me nezavisle prakticke vysledky jak toho mazadla, tak funkce na te nove grafice.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Neviem co tu riesite, kto xce o tom nieco vediet nech si precita informacie na stranke nanocoolers... ...kto nevie po anglicky, tak z obrazkov pochopi zakladny princip...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Když už byla řeč o nátěrech lodí a možná i ponorek, tak se na ně aplikoval super přípravek do barev na bázi organocínových sloučenin. Ono se ostatně i trochu vědělo (ochrana proti šášni lodní), že je to toxický, ale že se to bude v minimální míře uvolňovat a hromadit v tuku savců chladných oblastí nikdo nevěděl. A že má xenoestrogenní aktivitu (dělá ženské rysy u chlapů zjednodušeně, složitěji rozhasí kde co), se zjistilo po velmi dlouhé době používání. To asi není případ téhle technologie chlazení, jen jsem psal, že bych z toho doma nadšenej nebyl. Pro mě je zázračný materiál teflon, na který po těch letech používání pořad nikdo nenašel nic negativního.

Jo a tekutej kov alias T-1000 to byl vlastně mazec to je fakt!!!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Hurá !
Ted už jen aby se tekutého kovu chytli Japonci a za rok tu máme Terminátora 4 in Natura ! Alan má pravdu - T 1000 se už blíží :-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Alan:
Bohužel, i teflon je nebezpečný, zejména teflonové nádobí, když se v něm vaří tzv. ,,na sucho´´. Pokud se ohřeje na víc než 350 st. C, začnou se z něj uvolňovat jedovaté výpary, které  mohou způsobit i  selhání plic a smrt. Bylo popsáno už několik případů úmrtí papoušků (ptáci jsou na různé jedy enormě citliví, viz kanárci v dolech) které zabilo používání teflonového nádobí. U lidí způsobí vícenásobná expozice vznik astmatu, nebo jeho zhoršení. Mimochodem jediné bezpečné nádobí jsou varné sklo a litina. Jinak je teflon samozřejmě nezávadný.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to: nedelak
<cite>
A to ruska technika vzdycky byla delana na extremni podminky od sibire po pouste a treba o zabakovi SU-25 se rika, ze jeho motory dokazou litat na vsechno od petroleje, pres benzin a naftu az po alkohol.
</cite>
o su-25 se to neříká, to je pravda...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

krakonoš: smalt je snad taky v poho, ne?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

krakonoš: a co je špatného na nádobí z nerezové oceli?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tato diskuze je nyní společná i pro článek Jak funguje chlazení tekutým kovem?.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tato diskuze byla založena k článku Chlazení tekutým kovem od Sapphire.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ruské ponorky třídy Alpha (projekt 705) měli reaktor chlazený tekutým kovem na bázi olova a bismutu. Pravda, sice se soudruhům nikdy nepodařilo vyřešit spolehlivost, ale třeba se na západě zadařilo víc :o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prosim Vas v cem spociva cely tento High Tech zazrak ? Ze se pomoci trubek s tekutym kovem presunul chladic a par cm dal od procesoru ?  Ja vim, je tam chladneji, ale ze by to byla takova revoluce .....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

pevne galium taje pri teplote 303 Kelvinu, (39 a 40 atomy galia taji pri teplote asi 550 K a 17 atomu pri teplote vyssi nez 800 K). Dosud neexistuje zadne teoreticke vysvetleni .- "The American Institute of Physics Bulletin of Physics News. Number 661. November 11, 2003 by Phillip F. Schewe, Ben Stein and James Riordon." Prechod pevne faze do kapalne ma abnormalitu,dosud nikde nepsanou.
Galium,z toxikologickeho hlediska bez vyznamu,je pouzivano napr. v zubnim lekarstvi jako nosic,slouzici k amalgamaci misto toxicke rtuti (z toho je patrna pomerne mala cena,jen mirne prekracujici cenu Hg).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hlinik se odstehoval do Humpolce !

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

T1000 do každého počítače!

:)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud vás stále zajímá, vo co de, bude to asi slitina Gallia a India... Měla by mít teplotut átní kol - 20 stupňů celsia... Našel jsem o tom pár článku tak před 14 dny a začal sem se pídit po tom, co bych musel mít abych si to moh udělat... teoreticky mám všechno v kapse... potřebuju jen koupit Gallium a Indium... kdo mi poradí kde??? :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mě by spíš zajímali testy takového chladiče o kolik stupňů dokáže vic ochladit GPU než třeba klasický chladíč s aktivním chlazením a také jak se bude chovat při přetaktování karty.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To by bylo něco na procesor. Kdyby takové chladiče začali i prodávat samostatně. To TICHO !!! Pak už jen nízkootáčkový větrák na zdroj, nebo zdroj bez větráku a je hotovo. Stokrát lepší tež ty přiblblý vodníci (i když rybičkám aspoň není zima). Otázka je ta šetrnost k životnímu prostředí - až to pak někdo hodí na skládku, co to asi bude dělat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Porad presne nechapu tu pumpu. Znamena to ze trubku, kterou prochazi ten kov jenom prostrcim magnetem a ono to v tom uz tece samo? Bez privodu nejake dalsi energie, nebo tam musi byt napr. sridavy proud?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Každé chlazení stojí hlavně na výměníku s okolním vzduchem. Pokud bude piďi přímo na kartě a ještě bůhví jak ochlazovaný větrákem, tak to stejně asi nebude mít na vodní chlazení. Ale rád se nechám příjemně překvapit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Jirka: Funguje to uplne stejne jako vlak na magnetickym polstari => rozhodne ne samo tim, ze tam das magnet. Vytvoris tam normalne pohyblivy magneticky pole,trebas tak, ze das za sebe 3 a vic civek, ktery stale dokola v cyklu spinas.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, a pak že se nedá mobilní telefon udělat s chladničkou... ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Teplota výpočetní jednotky je nižší o cca 10 stupňů Celsia, než při užití vzduchového chladiče. Bohužel to neřeší problém jak uchladit tekutý kov, jen se problém opět přesunul někam jinam, tudíž je normální větráček stejně potřebný, ATI tím  rovněž snížila hlučnost výrobku o celých 25 procent. Pokud někdo nevyrobí systém, který by využíval například boční stanu case, nebo jinou velkou pochu jako výměník tepla, aby by nepotřeboval uměle zvyšovat součinitel přestupu tepla nucenou konvekcí vzduchu pomocí větráčku, tak se problému s větráčky nezbavíme...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Angel: Existuje speciální case který má v sobě heat-pipe a stěny jako velké pasivy. V něm lze postavit počítač bez jediného větráku. Problém je v tom že samotný ten case stojí jako celý hi-endový počítač a váží asi 25 kilo, pokud vím.
S tímhle by bylo nejlepší hodit jeden na procesor, jeden na grafiku a případně jeden na harddisk a výměník mít chlazený velkým nízkootáčkovým větrákem ve zdroji.
Vykuchat z PC úplně všechny větráky myslím není úplně nejlepší nápad; protože některé komponenty generují teplo a přitom obvykle nemají vlastní chlazení (paměti, north/southbridge a podobně)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Joker: No zas tak drahy to neni, ta kisna od Zalmanu vyjde jen na neco pres 25 000 Kc :oD.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Výrobci by měli využít obal case jako velký psaiv a bylo by to :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Alan: --Pro mě je zázračný materiál teflon, na který po těch letech používání pořad nikdo nenašel nic negativního--
 
Kromě vzniku karcinogenních plynů při třískovém obrábění vlivem tření řezného nástroje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Az na to, ze se teflon casem sam odlupuje a pak je fakt silne karcinogenni - neni nad titan ;-))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na titanu se zase přichytávají při smažení vajíčka...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pro ty z vas, kteri si nedokazi predstavit elmag. pumpu, tak se podivejte doma na elektromer. Principialne je to stejne. U elektromeru Lorentzova sila otaci hlinikovym kotoucem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jako chladící slitina je s najvyšší pravděpodobností použir "Galistan". Používá se jako náhrada rtuti ve "rtuťových" teploměrech a pro vysoké vakum. Má bod tuhnut -19,8 stupňu C. a stabilní je do 1000 stupňů C. Teprve potom se začánají uvolňovat páry. Jedná se o slitinu Galia+India+Cínu. Tekutost apod se upravují malým přídavkem Vizmutu a Antimonu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vypada to supr, ale uz by to konecne chtelo, aby nekdo vymyslel neco, co by dokazalo dostatecne efektivne zrecyklovat veskery ztratovy teplo treba nad 20 stupnu zpatky na elektriku ... pomineme-li detail, ze by se tim pravdepodobne vyresily energeticky problemy lidstva:-) Ale jinak ocenuju napad panu vedcu, urcite najdou pro tekuty kovy i uzitecnejsi vyuziti nez chlazeni.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.