Jak je to s kvalitou CD s použitým BURN Proof
Kapitoly článků
Schopnost opravy chyb je CD obrovská
Možná si myslíte, že CD i CD-R/RW jsou velmi náchylná na nečistoty, či mechanická poškození. Však také množství různých vodiček, past a nástrojů k leštění médií k tomuto názoru jistě musí napomáhat. Rovněž vlastnost technologie BURN Proof, která na médiu vytváří další takové nespojitosti, ale přímo v barvivu, vyvolává různé diskuse o kvalitě takových médií. Pravda je ale ta, že mechaniky jsou vybaveny obrovskou schopností nejen tyto, ale i podstatně větší "poškození" vysloveně dopočítat. U datových médií tak není překážkou ani rýha o šířce 1mm, vedená od kraje ke středu (viz obrázek). Odvážnější to mohou zkusit i sami (nemusíte brát hned do ruky hřebík, stačí černá lihová fixa)!
Na průbězích vidíte, jak se mechanika snaží opravit škrábanec (scrach) a černý bod (Black dot), který je na médiu (obrázek nahoře). Je vidět, že u 400µm černého bodu provádí chybovou korekci 168× a u rýhy o šířce 500µm 110×.
Asi vás neuklidní, když vám řeknu, že mezera, kterou vytvoří BURN Proof technologie je oproti výše uvedeným extrémním příkladům zanedbatelná. Abychom mohli vůbec srovnávat, podívejme se, jak vypadá takové "správně" vypálené CD. Tedy bez škrábaců a BURN Proof mezer. Na průběhu vidíte spoustu tzv. přirozených mezer, které zapříčiňují, že chybová korekce, se na tomto malém úseku použije až 47×.
A nyní je již ta pravá chvíle ukázat si, jak vypadá průběh u média, kde byla použita BURN Proof technologie. To vidíte na obrázku vpravo. Zde bylo použito k vypalování rychlosti 12×. Můžete si všimnout, že šíře mezery je menší, než u tzv. přirozené mezery.
Rovněž na stejném úseku dochází pouze 34× k chybové korekci, což je o více než třetinu méně! Což ale možná vyvolá dojem, že ještě lepší musí být CD bez jakýchkoliv mezer. Ano, samozřejmě, ale Sanyo v tomto případě uvádí velmi příhodné srovnání. Přirozené mezery označuje jako prach, se kterým si při dýchání naše plíce naprosto bez problémů poradí, protože jsou na to uzpůsobeny. BURN Proof technologie je pak relativně čistějším vzduchem v komfortní kanceláři. Ještě ne zcela čistý, ale určitě lepší naž na ulici.
Z předchozího výkladu může vzniknout dojem, že BURN Proof mezera je vlastně chyba. Je to tak? Především si musíme říci, proč vlastně vzniká.
CD-R záznam je technologie, kde se pomocí silného laseru vytváří v organickém barvivu záznamová značka (při teplotě asi 300°C). S ohledem na rychlost otáčení, pak mechanika dodává laseru takovou energii, aby k záznamu vůbec došlo. Logicky je při nižší rychlosti otášení třeba energie nižší, při vyšších otáčkách energie vyšší. Tato energie se v závisloti na rychlosti otáčení dodává laseru v řádech mikrosekund.
Například: Řekněme, že elektronika je schopna dodat laseru energii v nejmenším časovém intervalu 5µs. Otáčí-li se CD lineární rychlostí 1,2m/s a je-li rychlost zápisu 16×, dojde k zápisu o délce 96µm.
Výpočet je velmi prostý: 1,2m/s × 16 × 5µs = 96µm
Sanyo však vyvinula nový řídící obvod APC, který zvládne až 3µs. Nejkraší délka je pak logicky pouhých 45µm (1,2 × 12 ×3). Navíc jejich technologie je schopna zároveň odstranit i náběhovou křivku při vypalování. A takto vypadá průběh při rychlosti 16× s BURN Proof mezerou. Že ji tam vůbec nevidíte? Ano, ona tam prostě není!
BURN Proof je zkrátka technologie, která předvídá možné poruchy v dodávce vypalovaných dat a tak díky jedinečnému obvodu APC naváže na přerušené vypalování takřka bez jakékoliv známky.
V článku byly použity obrazové materiály firmy Sanyo Electric Co., Ltd.
Diskuse ke článku BURN Proof