Jak jsem na Sapphire Radeon X1950 Pro AGP instaloval Accelero X2
Kapitoly článků
Aby bylo vše v pořádku, je potřeba také chladit regulátory napětí, ostatně originální chladič je též chladí, jenže samotné Accelero X2 nikoli. K němu je potřeba dokoupit takový hezký „kus plechu“ alias „VR Heat Spreader Module for ATI X1950 Pro“, což je v našich končinách nejspíše „mission impossible“ – nenašel jsem u nás žádný obchod, který by jej skutečně byl schopen reálně sehnat. Tak jsem si jej opatřil vlastní cestou a nakonec dal vše dohromady. Výsledek je tak impozantní, že mě tak trochu i mrzí, že se s ním budu brzy loučit. Má sestava bude totiž velice brzy nahrazena novější a modernější, včetně grafiky. Ale nyní již k samotnému procesu.
Samotná grafika je i s původním chladičem jeden z nejrychlejších kousků hardwaru, který se nechá ještě do AGP slotu sehnat. Sympatické na něm je, že chladič je „jednoslotový“, takže celá karta více než jeden slot nezabere. To sice s nově nasazeným chladičem přestane platit, protože ten osazení sousedního slotu znemožní, ale to ticho a značně lepší chladící schopnosti za to skutečně stojí. Z de-facto nejhlučnější komponenty v PC se takto stane jedna z nejtišších, kterou mnohdy spolehlivě „překřičí“ i ventilátor tichého zdroje.
Samotný grafický čip je již konstruován pro moderní PCI Express ×16 rozhraní, takže mezi ním a AGP slotem musí být převodní můstek.
ATI za tímto účelem vytvořila čip, kterému se říká „Rialto“, ten právě převádí AGP 8× na PCI Express ×16 a naopak (to vše samozřejmě v rámci možností pomalejšího AGP 8×). Na grafice je obalen takovým krytým „žužu“, a to ani ne tak kvůli chlazení, jako spíše proto, aby se mu něco nestalo (třeba aby mu něco neulámalo rohy jadérka).
A takhle už vypadá grafika bez chladiče:
Uprostřed samozřejmě jádro, kolem něj paměti a v pravé části napájecí obvody včetně regulátorů napětí. Chladič z druhé strany je pochopitelně pokryt teplovodivými „polštářky“, neboť paměti je také dobré chladit.
Grafické jádro „RV570“ je vyráběno 80nm výrobním procesem a na této grafice běhá v základu na 580 MHz.
Paměti pak běhají v základu na 700 MHz (to se dle patřičných dokumentů pozná na základě dodatku „FP-14“), jde o DDR3 čipy od firmy Hynix.