Jak udělat zálohu CD-DA s ochranou Cactus Data Shield III.
Kapitoly článků
POZOR! Níže uvedený postup je bez záruky a vše níže popisované děláte na vlastní nebezpečí. Dokonce je tu i nebezpečí úrazu a poškození zraku! CD-R server nenese žádné důsledky, za škody, které si tímto postupem přivodíte vy, nebo třetí osoby!
Nejeden z vás má tu smůlu, že mu jeho řádně koupená hudební CD nejdou v počítači přehrát. Nelíbí se to nejen vám, nemělo by se to líbit ani obchodní inspekci, nelíbí se to ani nám. Smutnější je to o to více, když taková CD někdy ani nebývají označena. Nezbývá, než se pokusit udělat vlastní legální záložní kopii, která bude CD-DA specifikaci dodržovat. Jak na to, jsme psali již o loňských prázninách a později ještě jednou v říjnu 2001. Ne každému se je však daří úspěšně aplikovat. Jipos ale objevil další, který zcela jistě uspokojí každého z vás. Píše:
Protože mi moje mechanika (CD-ROM Toshiba XM-6602B) podle uvedných postupů nenačetla 1% z CD ani za 2 hodiny, rozhodl jsem se celý problém Cactusu 100 řešit zcela jinak. Přijde především vhod těm, co mají trošku starší CD-ROMky. Co budete potřebovat:
- EAC (Exact Audio Copy) - v nouzi není třeba ani ten
- FCP-AD (Fuck Copy Protection - Audio Digital) - 211kB
- Nero DriveSpeed
- CDRWIN (stačí beta verze)
- GoldWave, CoolEdit, SoundForge nebo cokoliv, co rozstříhá WAVy
- a nějaký vypalovací program pro CD-DA z WAVů (Easy, WinOnCD, Nero, Feurio, ...)
Nejprve identifikace. CD-DA chráněné proti přehrávání v počítači vypadá asi nějak takto:
Najdete na něm většinou dvě plochy vzájemně od sebe oddělené úzkým proužkem.
Podaří-li se vám v počítači vůbec načíst, uvidíte v EAC něco podobného:
Zapiště si údaj o začátku předposlední hudební stopy a její délce (Není to tedy poslední hudební stopa, jak dává EAC. To ale podle délky té poslední asi odhalíte sami). Zde
00:39:57:22 - 00:01:19:63
Někteří ale budou mít tu smůlu, že CD prostě vůbec nenačtou. Ti ho musí vložit do nějakého stolního CD přehrávače a podívat se, jak je celé dlouhé (Total time).
Spusťte FCP-AD.
Zjistili-li jste v EAC potřebné údaje, zaškrtěnte Grab X Songs. Začátek je jasný (00:00:00:00). End Time vyplníte údajem o začátku předposlední zvukové stopy (zde 00:39:57:22) a zaškrtnete možnost přidat ještě délku této stopy (00:01:19:63). Pak už jen stsknete Calculate. Chytří už odhalili, že se snažíme dobrat celkového počtu sektorů, které budeme z CD chtít opravdu vytáhnout. Někteří mohou použít i jiné kalkulačky.
Máte-li jen údaj ze stolního přehrávače, budete zadávat Total time.
Jak vidíte, oba výsledné údaje se nepatrně liší (185763 vs. 185700). Je to proto, že Total time ze stolního přehrávače zadáváte jen v minutách a sekundách. Frame (rámce), což jsou ty dvě poslední číslice, vám přehrávač většinou nevydá. Přesnější údaj je tedy ten první, 185 763. Ono ostatně vůbec neuškodí, když klidně něco málo přidáte (bude-li to o 100, bude to optimální, ale ne nutné!).