Jaké budou dvoujaderné procesory Intelu v příštím roce?
Snad nebude na škodu, když si nejprve zopakujeme, co nového měl přinést procesor Tejas:
- Vylepšený HyperThreading
- Sadu osmi nových instrukcí zatím známých pod označením Tejas New Instructions (TNI)
- Zvětšení L1 cache na 24 kB
- Zvětšení µOps Trace Cache na 16kB
- Zvětšení L2 cache na 2 MB
- Zrychlení Quad Pumped sběrnice na 1 066 MHz a možná i na 1 200 MHz
- LGA775 pouzdro
- Vanderpool Technology – umožňuje rozdělit počítač na několik virtuálních částí, které pracují nezávisle a sdílejí zdroje
- LaGrande Technology – univerzální bezpečnostní rozšíření, které má chránit důvěrné informace na počítači
- Velmi pravděpodobně i 64bitové instrukce IA32e (EM64T)
Důvody ke zrušení Tejasu a od něj odvozeného procesoru Jayhawk mohou být různé a všechny naše odhady mohou být pouze spekulacemi. Jedny spekulace tvrdí, že Intel má s 90nm procesory problémy (vysokou spotřebu a tudíž i teplo) a u Tejasu by se ještě více prohloubily, hovořilo se o průměrné spotřebě (TDP) 125 W. Druhé vysvětlení je pro Intel přívětivější. Mohl totiž zjistit, že pro něj není problém dříve uvést dvoujaderné procesory a protože Tejas měl podle posledních plánů být uveden výrazně později, než bylo kdysi plánováno (šlo o první polovinu letošního roku), konkurovali by si tyto procesory, což by z finančního hlediska pro Intel nebylo rozumné.
Zajímavé je, že zatímco dříve vždy Intel dostatečně včas dával vědět svým partnerům o samotných procesorech, včetně jejich kódových názvů, nyní tomu tak není. Na druhou stranu alespoň něco říci musel, aby firmy spolupracující s Intelem věděli, na co se mají začít připravovat. Díky tomu víme:
- Procesory budou dvoujaderné
- Budou kompatibilní s Tejasem na úrovni platformy, což by mělo znamenat LGA775 pouzdro a Quad Pumped sběrnici (minimálně 800MHz, ale pravděpodobně i 1 066 a možná dokonce 1 200MHz)
Sice to není mnoho, ale kompatibilita s Tejasem je právě například pro výrobce základních desek extrémně důležitá, protože mohou pokračovat ve vývoji základních desek jako pro Tejas, maximálně s drobnými úpravami. Je velice pravděpodobné, že se do nového dvoujaderného procesoru dostanou i technologie Vanderpool, LaGrande a 64bitové instrukce. Není však jasné, co přesně bude uvnitř procesoru, na jaké architektuře bude postaven. Fakt, že Intel tyto detaily zatím nesdělil svým partnerům naznačuje, že v tom sám ještě nemá definitivně jasno. Aby však s takovým procesorem mohl příští rok přijít na trh, potřebuje mít design hotov ještě během tohoto roku a mít v ruce první vzorky. Je tedy téměř jisté, že nejpozději na podzim se všechno dozvíme.
Do té doby můžeme jen spekulovat a já se pokusím nejprve zaměřit na to, že pravděpodobně ani Intel zatím nemá jasno, který vlastně procesor příští rok spatří světlo světa. To mne vede k domněnce, že Intel má minimálně dvě architektury, které jsou schopny přijít příští rok s dvoujaderným procesorem a buď zatím nepanuje shoda v tom, která z nich bude více konkurenceschopná a výdělečná, nebo to prostě ještě není možné rozhodnout. Dost možná Intel čeká, až bude mít první vzorky procesorů s různými architekturami a na jejich základě se rozhodne, které dá přednost. A jaké, že by to mohly architektury být?
- P6 architektura, která i když značně vylepšená, tak stále žije v procesorech Pentium M Banias i Dothan. Šlo by tedy pravděpodobně o procesor Jonah, následník Dothanu. Tato možnost je celkem pravděpodobná.
- NetBurst architektura, kterou Intel uvedl s 0,18mikronovým Pentiem 4 Willamette a která měla být základem i pro Tejas. Mohlo by se jednat o jakýsi zdvojený Prescott, či Tejas. Osobně příliš této variantě nedávám šance, jelikož by problémy se spotřebou byly stále na pořadu dne.
- Nová architektura, kterou reprezentuje procesor s kódovým názvem Nehalem. Ten se podle plánů z roku 2002 měl objevit v druhé polovině letošního roku, ale vzhledem ke zpoždění ostatních procesorů Intelu by příští rok pro Nehalem vypadal celkem i reálně a navíc to Intelu mohlo poskytnout dostatek času k zabudování výše popsaných technologií. Podobně jako variantu s P6 architekturou vidím i tuto možnost jako více pravděpodobnou.
- Architektura stejná jako u procesoru Xeon Whitefield. O něm víme, že nebude postaven na NetBurst architektuře a je vyvíjen v Indii. Jenomže Whitefield by se měl na trh dostat v letech 2007 až 2008, což velmi pravděpodobně znamená, že na ní Intel začal pracovat teprve vloni a zatím nebude mít v rukou o mnoho více, než cíle a definici této nové architektury. Vidím tedy tuto možnost jako nejméně pravděpodobnou ze všech zmíněných.
Z tohoto výčtu je snad patrné, že dle mého názoru se momentálně v Intelu rozhoduje, zda-li bude tou správnou architekturou pro příští rok architektura odvozená od P6, nebo zcela nová, nám zatím známá kódovým názvem jednoho zástupce, procesoru Nehalem. Inu uvidíme, s jakými informacemi nás Intel během letošního roku překvapí.
PS: Právě jsem si uvědomil, že příští rok bude definitivní konec procesorům s názvem „Pentium 4“. Je prakticky jisté, že nové dvoujaderné procesory již ponesou nové označení, možná Pentium 5.