Jaký bude dvoujádrový VIA Nano?
Dvoujádrový procesor VIA Nano DC vychází ze současných VIA Nano, tedy mikroarchitektury „Isaiah“ a prakticky jde skutečně o dva procesory Nano na jednom kousku křemíku. A protože ve VIA stále používají sběrnici nikoli nepodobnou někdejší FSB u Intelu, tak stejně jako první dvoujádrové procesory Intel komunikují spolu dvě jádra VIA Nano přes čipset (tedy přes onu sběrnici, kterou jim čipset poskytuje, u VIA jí již delší dobu říkají V4 bus). Každé jádro má tedy vlastní L2 cache (1 MB) a nesdílejí spolu prakticky nic zásadního.
Co bude určitě zajímavější, je grafika integrovaná v čipsetu VIA VN1000, který VIA uvedla už skoro před rokem. Jde o DirectX10.1-schopnou S3 Chrome 520, která je překvapivě rychlejší než ION a zcela očekávatelně rychlejší než to, co má v sobě Atom. V Intelu na grafiku při návrhu Atomu prakticky nehleděli, integrovali prostě dohromady severní můstek starého dobrého čipsetu i945G (a tedy GMA950) plus samotný procesor Atom, takže uvnitř také funguje komunikace přes sběrnici (FSB). Vše záleží na tom, jak moc budou zákazníci chtít grafiku, která alespoň něco málo dokáže. Chrome 520 toho dokáže rozhodně více než málo.
Na zbytek testů (včetně těch procesorových) se určitě mrkněte k AnandTechu. Doplňme jen, že test probíhal na vzorku ATX desky, finální výrobky samozřejmě budou vypadat jinak a dost pravděpodobně ani nepůjde o desky, ale hotová All-In-One řešení, případně netbooky. Ostatně ani procesor ještě není hotov, vzorek je stále vyráběn 65nm procesem a VIA chce příští rok přejít na 40nm proces (prý to bude pro ně dělat TSMC, pokud je nám známo, 65nm proces pro VIA dělá Fujitsu). Proto ani není moc zajímavá spotřeba sestavy, která je v klidu na 40 W (procesor ani nemá žádný „power gating“) a v zátěži na téměř 70 W, což je opravdu tak spíš spotřeba desktopu, na notebook to zatím není (o netbooku ani nemluvě).