Je Bitcoin zelený, nebo ničí planetu? Výzkum se zaměřil na hlavní kryptoměnu
Univerzita v Cambridgi se zaměřila na to, jak kryptoměny mění prostředí. Celá síť Bitcoinu konzumuje 70 TWh, což je srovnatelné s Českou republikou nebo například jedním z rozvinutějších jihoamerických států Kolumbií.
Logicky tak ve Velké Británii na univerzitě vyvstala otázka, jak moc Bitcoin využívá obnovitelných zdrojů energie. Výsledná zpráva je třetí v pořadí náhledů do toho, jak funguje kryptoměnový průmysl a na něj navázaný ekosystém.
Bitcoin jako první volba a první znečišťovatel
Bitcoin je první volbou, když jde o těžbu kryptoměny. Ačkoliv algoritmus sdílí s dalšími kryptoměnami jako je Ethereum, Bitcoin Cash a Bitcoin SV, tak s jeho těžbou má zkušenost 89 % respondentů studie, největší podíl respondentů. Ethereum a další kryptoměny oslovily pouze 35 % respondentů.
Hlavním kritériem při volbě umístění farmy (a tedy i zdroje elektřiny) je její cena. Těžaři, kteří operují v čínské provincii Sečuán nebo v Severní Americe mají lepší přístup k levným obnovitelným zdrojům elektřiny. Díky tomu se může Bitcoin pochlubit tím, že jeho síť z 39 % napájí obnovitelná energie.
Nicméně radovali bychom se předčasně, pokud bychom to považovali za dobrý výsledek. Síť vlajkové lodi kryptoměň je stále největším znečišťovatelem, protože oproti ostatním kryptoměnám má několikanásobně větší výkon.
Emise sítě ukazují na nejistou budoucnost
Emise sítě jsou 33,18 megatun CO2. Pro srovnání, podle dat z roku 2018 má Česká republika zhruba čtyřikrát větší emise. A u srovnání také chvíli zůstaneme. Výše zmíněných 39 % na první pohled zní dobře, nicméně Česká republika má 30 % z jaderné energie a něco málo pod 10 % z obnovitelných zdrojů. Ač jaderná energie není obnovitelným zdrojem, ale čistým, je pro úplnost nutno dodat, že republika je průmyslovým státem uprostřed Evropy. Původně dobré srovnání s naší Kotlinou tak najednou nepůsobí tak zářně.
Bitcoin z hlediska energie prohrává ve všem a téměř proti každému. Jediná transakce vyprodukuje 285 kg CO2. To je pro srovnání 714 000 VISA transakcí. Bohužel jde o realitu, které musí digitální peníze čelit. Jedinou pozitivní zprávou je, že se Bitcoin přesouvá na statut digitálního zlata. Sen o digitálním platidle, platidle internetu, je už dávno hluboko pohřbený.
Dobrá zpráva na konec
Nicméně práce Cryptoasset Benchmark Study přináší nakonec i některé dobré zprávy, které snad zasadí možnost v budoucnu se z mínění zbytečného a znečišťujícího vynálezu vymanit. 79 % veškerých těžařů má alespoň nějakou svoji energii z obnovitelných zdrojů. Nejčastěji používaným obnovitelným zdrojem je přirozeně energie z hydroelektráren, kterou využívá 62 % z nich.
Druhým nejčastějším zdrojem je uhlí a třetím zemní plyn. Ačkoliv energie z hydroelektráren má největší škálu uživatelů, z hlediska odebrané elektřiny má největší podíl výše zmíněná dvojice fosilních paliv.
Slovo závěrem
Kryptoměny mají před sebou ještě dlouhou cestu a musí se stejně jako kterákoliv jiná technologie na světě neustále vyvíjet. Možná za deset let bude Bitcoin využívat pokročilého algoritmu, který bude fungovat tak, jak si to dnes nedokážeme ani představit. Zatím se dá jen říct, že vlajková loď kryptoměn svůj obraz ve společnosti nevylepšuje.