Je čtení eBooku rychlejší? A je lepší iPad nebo Kindle?
Vzal si 32 lidí, které nechal číst povídky Ernesta Hemingwaye na PC, iPadu, Kindle 2 i v klasické knize. Pro čtení měli pohodlná křesla, jako když si čtou doma, PC bylo umístěno klasicky na psacím stole s kancelářským křeslem. Pořadí zařízení se měnilo, aby bylo dosaženo co nejobjektivnějších výsledků. Z hodnocení bylo nakonec ještě osm účastníků vyřazeno pro dosažení co nejpřesnějších výsledků. Po přečtení každé povídky dostali účastníci kontrolní otázky, zda textu porozuměli, protože předmětem zkoumání bylo zjistit, zda se elektronické knihy čtou rychleji než papírové. Průměrná doba čtení jedné povídky byla 17 minut a 20 sekund. Tento formát byl zvolen proto, aby se co nejvíce navodil stav čtení knihy, tedy nic jako sledování informací z webu nebo čtení novin a časopisů, zkrátka souvislé čtení, které čtenáře ještě udrží v napětí a očekávání, zároveň ho nebude nijak intelektuálně výrazně zatěžovat. Záměrně byli vybráni lidé, kteří rádi a hodně čtou.
Výsledkem měření je, že kniha je stále pro čtení nejrychlejší, s iPadem to šlo testovaným o 6,2 % pomaleji, s Kindle 2 byli dokonce o 10,7 % pomalejší, ale jak Nielsen uvádí, tento rozdíl mezi oběma čtečkami není nijak statisticky významný. Závěrem tohoto malého testu je, že se nedá jednoznačně říci, která čtečka z obou testovaných je na čtení nejrychlejší, faktem ale zůstává, že knihu přečtete rychleji, nejoblíbenější je však iPad. Účastníci totiž měli za úkol i jednotlivá zařízení ohodnotit na stupnici 1 až 7 a iPad dostal průměrné hodnocení 5,8, Kindle 2 získal 5,7, kniha pak 5,6 a nejméně oblíbené bylo PC s 3,6, které lidem připomínalo práci. Celkově pak s knihou pociťovali větší oddych než s elektronickým zařízením.
Možná to bude tak, že k elektronickým knihám bude muset dospět celá jedna generace, podobně jako s mobilními telefony. Čtenáři knih jsou ale asi ještě více konzervativní než uživatelé mobilní komunikace.