Futuristický kampus Applu za $5 miliard je téměř hotový [video]
Když Steve Jobs v první polovině roku 2011 ohlásil stavbu tzv. Apple Campus 2, jehož hlavní budovu nazýval vesmírnou lodí, věřil, že objekt dimenzovaný na 12-13 tisíc zaměstnanců pojme všechny pracovníky společnosti roztroušené po různých kancelářích na území Kalifornie. Zatímco část Jobsova snu v podobě budovy se již stala realitou, část o jednotném pracovišti zůstane i nadále nesplněným snem. Zpoždění stavebních prací v kombinaci s růstem firmy způsobilo, že v okamžiku dokončení už se do budovy všichni pracovníci nevejdou.
Vznik Apple Campus 2 na Google Maps
To ovšem nic nemění na majestátnosti celého projektu. Areál, který v minulosti využívala HP, koupil Apple za $160 milionů, náklady na realizaci nového areálu jsou odhadované na $5 miliard. To ovšem nezahrnuje jen hlavní prstencovou budovu. Součástí komplexu je (či bude) podzemní auditorium (s největší střechou z uhlíkových vláken na světě), hlavní budova vývoje a výzkumu o čtyřech nadzemních podlažích, sekundární budova pro vývoj a výzkum, budovy pro údržbu a obsluhu, komplexy nadzemních parkovišť pro 20 tisíc automobilů, podzemní garáže, příjezdové tunely, dvě stanice hromadné dopravy, terénní úpravy realizované stupni z černé pěny překrytými půdou a fitness centrum o ploše 9300 m² určené zaměstnancům. Uprostřed prstence vzniká obří fontána a v plánu je i několik kaváren.
Střechy větších budov jsou pokryté solárními panely, areál by měla z 80 % pokrývat zeleň. Její součástí nebude jen tráva a keře, ale i vzrostlé stromy a sady. Na tom se ale ještě pracuje a ještě nějakou dobu bude. Otevření budovy se chystá na neupřesněné datum roku 2017. Oproti původnímu plánu Steva Jobse na otevření „nejzelenější budovy na světě“ v roce 2015 to znamená dvouletý skluz.