Každý mobil v Indii musí mít příští rok záchranné tlačítko, GPS v roce 2018
Tzv. tlačítko paniky tak vstoupí ve druhé nejlidnatější zemi světa do praxe již za několik měsíců. Jeho princip bude takový, že po stisknutí telefon sám zalarmuje záchranné složky. O rok později se přidá i GPS. Cílem není nic jiného než využití technologie v boji zejména proti množícím se sexuálním útokům v zemi. Dle indických Economy Times pak i pouhý dlouhý stisk tlačítka 5 či 9 bude automaticky přesměrován na policii.
Smartphonů se bude týkat to, že budou muset mít on-screen emergency tlačítko, nebo nabídnout aktivaci této funkce stiskem tlačítka sleep/wake třikrát po sobě. A nejde přitom jen o lokální výrobce, kterých je v Indii spousta, těmto pravidlům se už nyní musí přizpůsobit i giganti jako Samsung či Apple, pokud chtějí v Indii prodávat své telefony.
Indický ministr telekomunikací a informačních technologií Ravi Shankar Prasad jasně pojmenovává důvod vzniku: pomoci ženám v nouzi. To, co se v zemi již delší dobu děje, bývá už označováno přímo za „znásilňovací krizi“, množství nahlášených sexuálních útoků se za posledních 5 let zvýšil o více než 13 tisíc a nikdo si netroufá odhadovat, kolik je každoročně těch nehlášených. V Indii je jedna žena znásilněna každých 15 minut.
Toto je dle mého případ dobře využité technologie kalibru Velkého bratra. Pokud pomůže zachránit jen pár žen ročně, či lépe řečeno dopadnout rychleji a více pachatelů, kteří budou následně souzeni a odsouzeni, může to jen prospět. Mobilní telefon je přitom dobrá volba zařízení, do kterého funkcionalitu integrovat, protože jej typicky má každý stále při sobě, byť existují firmy vyrábějící nenápadně vzhlížející doplňky v podobě šperků, které principiálně dělají totéž.