Koronavirus ohrožuje konání červnového Computexu
Situace ale jeho konání příliš nepřeje. Už například v případě únorového Mobile World Congress (MWC) zvažovali organizátoři, jak se k akci postaví. Navzdory tomu, že se nekoná v Asii, ale v Evropě, ve Španělsku. Byť nakonec vydali prohlášení, že se akce bude konat, jak se naplánovalo, některé známé značky účast odřekly. Např. LG a ZTE oznámily, že svoji účast zruší, neboť se nechtějí účastnit akce, která zvyšuje přesuny osob v době epidemie koronaviru.
Pokud jde o Computex, existuje precedens z roku 2003 (SARS), kdy bylo původně naplánované červnové konání zrušeno a akce přesunuta na září. Začaly se proto objevovat dotazy mířené na organizátory. Podle jejich vyjádření zatím o žádných změnách rozhodnuto nebylo, neboť jde o příliš vzdálenou budoucnost. Verdikt by měl padnout v polovině dubna, takže o konání / nekonání / změně data se rozhodne zhruba za dva měsíce.
S ohledem na situaci s MWC je patrné, že se organizátoři nebudou rozhodovat jen sami za sebe, ale budou si muset vyžádat vyjádření od prezentujících účastníků, bez kterých by akce neměla valný smysl. Organizátoři Computexu se mohou inspirovat i u řešení zvoleného pro březnový Taipei Cycle, podobnou akci menších proporcí, která se konat bude, ovšem bez firem a účastníků z Číny. Každopádně lze očekávat módní přehlídku roušek z celého světa.
V souvislosti s tím si nemohu odpustit narážku na (nejen) českou mánii v nakupování roušek. Pomalu se totiž ukazuje, že většina lidí nejen netuší, k čemu roušky ve skutečnosti slouží, ale ani nevědí, jak je správně používat. Lidem, kteří vykoupili lékárny, zpravidla chybí základní informace a domnívají se, že je má rouška chránit před nakažením. Ve skutečnosti je rouška navržena k opačnému účelu a má bránit šíření nákazy z člověka, který ji má nasazenou. Brání (snižuje riziko) primárně šíření kapénkové infekce, tedy že nositel „neprskne“ virus na své okolí.
Existenci domněnky, že rouška chrání svého nositele (pro ochranu nositele ve skutečnosti není určena rouška, ale respirátor), přispěly internetové fámy, podle kterých v případě nasazení barevnou stranou ven chrání okolí, v případě nasazení barevnou stranou dovnitř chrání nositele. Jde ovšem o nepodloženou informaci, roušky jsou vyvinuté pouze k nasazení barevnou (obvykle modrou) stranou ven - otočení oproti pozici popsané v návodu uživateli nic nepřináší (snad krom úsměvné pozornosti dobře informovaných osob).
Nakonec řada lidí nepoužívá roušku podle návodu, takže ji například nepřetahuje přes nos a bradu, nebo si v návodu nepřečte, že je rouška navržena tak, aby ji bylo možné vytvarovat (přimáčknout) kolem nosu (obsahuje kovový proužek, drátek nebo funkčně podobnou komponentu), takže ji nosí odchlípnutou a vzduch namísto filtrem prochází kolem něj.
Posledním problémem je fakt, že se koronavirus (na rozdíl od klasické chřipky) šíří již z osob, které ještě nemají žádné příznaky (nekýchají, nekašlou). Jeho zákeřnost spočívá v kontaktním (nikoli kapénkovém) přenosu ze zdánlivě zdravých jedinců v rané fázi nákazy. Na takový způsob přenosu má rouška samozřejmě nulový vliv, její schopnost spočívá ve snížení rizika přenosu kapénkových infekcí. Když dojde na příznaky jako kašlání, které zvyšuje šanci rozšíření kapénkovou cestou, jsou zpravidla pacienti izolováni od společnosti a domácí zásoba nasyslených roušek jim není příliš platná.
WCCFTech aj.