Kvalita zvuku, další funkce a nastavení
Kapitoly článků
Kvalita a nastavení zvuku
Ačkoliv frekvenční rozsah ve specifikaci vypadá podezřele nízký, s kvalitou zvuku IOPSu jsem byl spokojen. Subjektivně na mě jeho podání působilo trochu měkce, s větším důrazem na středy a basy (nemám tím ale na mysli, že by výšky byly zastřené nebo špatné). Takový zvuk mi celkem vyhovuje, je příjemný, mírně zdůrazňuje prostor a hloubku a neunavuje sluch ani při dlouhodobém poslechu. Výkon sluchátkového výstupu je dostatečný i pro sluchátka Koss Porta Pro, hlasitost lze regulovat v celých 40 krocích. Přiložená sluchátka nehrají vyloženě špatně (na to že to jsou špunty), ale zvukové korekce (ekvalizér a SRS WOW) by pro ně mohly být výraznější.
Pro úpravy zvuku lze použít 5pásmový ekvalizér s 6 přednastavenými křivkami (Normal, Rock, Jazz, Classic, Pop, Bass Boost) a 1 uživatelským nastavením nebo zvukové efekty SRS WOW, kdy se nastavují jednotlivě tyto korekce:
- SRS - prostorový efekt
- TruBass - podpora basů
- Focus - zvýraznění výšek
Protože nepatřím zrovna mezi příznivce úprav zvuku, nezbývá než obligátně zopakovat moji oblíbenou větu s doporučením nákupu kvalitnějších polštářkových sluchátek, která výrazně zlepší požitek z poslechu i bez těchto „vylepšení“.
Nastavení a další funkce
Funkce fade-in (plynulý nárůst hlasitosti) funguje při každém započetí reprodukce a nedá se vypnout.
Dále je k dispozici spousta funkcí a nastavení jako např.:
- hodiny a budík s možností časovaného nahrávání z FM rádia
- automatické vypnutí nahrávání po určeném čase
- automatické vypnutí „před usnutím“
- regulace rychlosti přehrávání v rozsahu 50~150% normální rychlosti
- zobrazení textu písně na displeji
- nastavení vlastního úvodního loga (objeví se po startu přístroje)
- přehrávání speciálních video souborů ve formátu asv
- kontrast displeje, spořič displeje a prodlevu před úplným vypnutím OLED
- rychlost rolování textu na displeji
- volba zobrazení uplynulého nebo zbývajícího času písně
- zobrazení informací o zaplnění paměti a další ...
Mezery mezi skladbami a odolnost proti otřesům
Protože se jedná o přehrávač paměťový, který neobsahuje žádné pohyblivé části, je ochrana proti otřesům v podstatě dokonalá, což ocení zejména sportovně založení uživatelé.
Mezery mezi skladbami jsou zde také, pokusně jsem naměřil pauzu asi 0,2-0,3 s u MP3 a OGG souborů, u WMA o nepatrný kousíček méně, ale slyšet je to v každém případě. Gapless playback se tedy nekoná a zajímalo by mě, jestli někdy narazím na přehrávač, který to dokáže.
Rychloposuv ve skladbách
IOPS F4 je jedním z mála přehrávačů, které při rychloposuvu (nebo „přetáčení“, jak chcete) mají k dispozici příposlech. Slyšitelné nesrozumitelné žvatlání má obrovskou kadenci, ale je to lepší než nic. Rychlost posuvu zpočátku progresivně stoupá, ale naroste na maximum již v prvních pár vteřinách. Pro citlivý pohyb v krátkých souborech to moc vhodné není, ale posluchači dlouhých setů nebo mluveného slova jistě ocení navigaci přes celou hodinovou skladbu za zhruba 1 minutu.
Zobrazení textu písně na displeji
Zobrazování textu písní podporuje IOPS také, pouze rozhraní pro vkládání textu a příslušných časových značek (program Media Sync pro Windows z přiloženého CD) by mohlo být chytřejší a pokusit se hledat a stahovat texty ke skladbám z internetu. Takto nezbývá, než vše zadávat ručně. Výhodou oproti jiným je naopak možnost vkládat texty k souborům různých formátů - MP3, WMA i OGG. Text se neuloží přímo do hudebního souboru, ale do zvláštního souboru typu wmi.
Podpora češtiny
S podporou češtiny je IOPS na štíru. Neumí správně zobrazit české znaky ani v názvech souborů a adresářů, o ID3 tagu v MP3 ani nemluvě. U OGG souborů pro jistotu tagy ani nepodporuje(!), což mu také kladné body nepřidává.