Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Rádio, nahrávání, firmware, napájení a výdrž

MP3 přehrávač Emgeton IOPS F4
Po Enoxu EMX-830 jsem se podíval na další přehrávač Emgeton. Specifikace modelu IOPS F4, vábící takovými parametry, jako jsou 4řádkový OLED displej, vestavěný výklopný USB konektor nebo nahrávání do MP3 až ve 192 kbit/s, zní dost lákavě. A jak se mu daří obstát v tvrdé konkurenci? Na to se teď důkladně podíváme.

Kapitoly článků

FM rádio

FM rádio - dnes již povinný doplněk každého MP3 přehrávače. U IOPSu je k dispozici 20 předvoleb a 3 způsoby ladění - manuální (krok po 50 kHz), automatické, případně plně automatické (automaticky naladí a uloží nalezené stanice do všech předvoleb). Zde mě taky trochu zklamala logika ovládání - při ukládání stanice do předvolby se tato uloží do první volné předvolby, nelze si vybrat číslo. V případě zaplnění všech pozic již nelze uložit další stanici přes jinou, musí se nejdříve stará smazat pak teprve lze přidat novou. Pojmenování stanic také není možné ani v přehrávači, ani v počítači, o chybějící funkci RDS nemluvě (zajímalo by mě, kdy s ní konečně někdo přijde). Přepínání mono a stereo je pouze automatické dle kvality signálu. Příjem rádia (signál chytá na kabel od sluchátek) je poměrně kvalitní, nejlépe když si najdete vhodnou pozici a moc se nehýbete, za chůze nebo jízdy už je to horší. Kvalitu poslechu také negativně ovlivňuje nahrávání z rádia.

FM rádio

Nahrávání

Nahrávat umí IOPS ze 3 zdrojů a to z vestavěného mikrofonu, FM rádia a linkového vstupu. Soubory nahrávek se pojmenovávají genericky a ukládají do příslušně pojmenovaných složek. Nastavení kvality nahrávky není sice možné provést pro každý zdroj zvlášť, ale lze nastavit 13 úrovní kvality nahrávky:

Datový tok [kbit/s] 16 24 32 40 48 56 64 80 96 112 128 160 192
Vzorkovací frekvence [kHz] 16 16 16 16 22 22 22 22 22 32 44 44 44

Záznam hlasu je celkem kvalitní, ale v nahrávce je slyšet na pozadí jakési hučení, i když byla nahrávka pořízena v tichém prostředí. Citlivost mikrofonu nelze nastavovat. Při nahrávání z rádia se často výrazně zhorší kvalita příjmu (začne šumět). To pak činí nahrávku z rádia buď degradovanou, nebo až nepoužitelnou, pokud je signál slabý. Citlivost linkového vstupu také nastavit nelze, proto je vhodné hlídat možné přebuzení zdrojového signálu. Ve standby módu se na displeji zobrazuje číselně nejdelší možná doba nahrávky podle volné paměti a nastaveného datového toku.

Záznam hlasu Nahrávání z linkového vstupu

Automatická synchronizace nahrávky funguje jen při nahrávání z linkového vstupu, při nahrávce hlasu tuto funkci bohužel nelze využít jako hlasem aktivované nahrávání, což je škoda. Pokud je auto synchronizace zapnutá, může způsobit problémy, když nepřipojíte zdroj signálu a nezačnete nahrávku - přehrávač odmítá nahrávání ukončit stiskem tlačítka a stále čeká na signál. Když se mi to stalo poprvé, musel jsem přehrávač zresetovat s podezřením na totální vytuhnutí, než jsme přišel na pravou příčinu. Pravděpodobně chyba ve firmwaru.

Kvalita nahrávky při 192 kbit/s zní (alespoň pro mě) už velmi dobře (pořád se ale pohybujeme v kategorii přenosných MP3 přehrávačů, které se samozřejmě nemohou rovnocenně soupeřit např. s nahrávkou z minidiscu přes optický vstup). Pro posouzení si můžete stáhnout ukázku nahrávky z IOPSu (192 kbit/s) a srovnat s MP3, vyrobenou v počítači (192 kbit/s, program CDex, kodek Lame 3.92). Ukázky jsou ke stažení zde. Jedná se o úryvek skladby Vítr v mracích od skupiny Pluto z alba „Tři“ (vydavatelství Indies Records, 1998). Berte, prosím, v úvahu, že přehrávačem byl při pořizování této nahrávky pouze discman (Panasonic), takže jistý šum pochází již ze zdroje a není tedy způsoben jen vlivem obvodů IOPSu.

Připojení k PC

Vestavěný USB konektor je extrémně šikovná věc, připojení k počítači je pak hračkou kdekoliv si vzpomenete a nemusíte myslet na další kabely nebo konektory. Nejlépe se IOPS připojuje k USB portům na čele počítačové skříně, monitoru nebo klávesnici, protože kolem sebe potřebuje trochu místa. Pokud má počítač USB porty pouze zezadu, je lepší použít prodlužovací kabel.

Po připojení k počítači se přístroj tváří a chová jako další disk a stejně jako u každého flashdisku je možné jeho paměť plnit libovolnými daty, přičemž jediná omezení vyplývají z použitého souborového systému FAT nebo FAT32. Pro Windows 2000/ME/XP není potřeba instalovat žádné ovladače. Z USB portu se také dobíjí vestavěná baterie, i když menším proudem, než jaký poskytuje AC adaptér.

Screenshot ze správce zařízení

Přenosová rychlost

Naměřené přenosové rychlosti z programu Sisoft Sandra 2005.2.10.50:

Velikost souboru 512 B 32k B 256 kB 2 MB 64 MB
Rychlost čtení [kB/s] 39 555 708 717 1092
Rychlost zápisu [kB/s] 2,9 130 375 444

Graf přenosové rychlosti

Tak toto je opravdu velké zklamání - pouze zastaralé, pomalé rozhraní USB 1.1. S ním lze dosáhnout přenosové rychlosti nejvýše kolem 1 MB/s a to je v současné době už velký handicap, který se nevyřeší novým firmwarem. U modelu s 256 MB paměti se to dá ještě přežít, ale mít paměť o kapacitě 1 GB znamená čekat na její zaplnění v nejlepším případě asi čtvrt hodiny.

Upgrade firmware a logo

Procedura upgradu firmware je trochu odlišná od jiných přístrojů. U IOPSu stačí nahrát do kořenového adresáře příslušné soubory stažené z internetu a po zapnutí jen potvrdit upgrade. Toto řešení nediskriminuje uživatele jiných operačních systémů, než jsou Windows. Tvorba nového loga nebo animace sice probíhá v softwaru určeném pro Windows, ale pokud si stáhnete z internetu již hotové, stačí nahrát soubor do paměti a v přehrávači ho nastavit jako logo.

Napájení a výdrž

Vestavěná lithium-polymerová baterie má údajně zaručit 19 až 20 hodin hraní. Vydržela mi v reálu podstatně méně, asi kolem 12 hodin, nutno ovšem podotknout, že to byly náročné podmínky - vysoká hlasitost, soubory s vyšším bitrate a formáty náročnější na spotřebu (OGG) a především nahrávání, které z baterie ubírá podstatný díl energie. Nabíjení probíhá buď přes USB port (automaticky při každém připojení k počítači) nebo za použití AC adaptéru (vhodné na cesty nebo do míst, kde není k dispozici USB v počítači). Uváděná kapacita akumulátoru 560 mAh mi nepřijde moc velká, výhodou může být snad jen kratší doba nabíjení (cca 2 hodiny).

Kapitoly článků

Diskuse ke článku Emgeton IOPS F4 (paměťový MP3 přehrávač)

Úterý, 17 Květen 2005 - 19:32 | Anonym | Nevim esli to bylo RDS, nebo nejaky jiny, ale...
Čtvrtek, 7 Duben 2005 - 13:52 | Martin Bartoň | jarno: Tuším, že na iaudio5 snad dojde.
Středa, 6 Duben 2005 - 09:51 | Anonym | martin: asi jiz mate vybrane prehravace k recenzi...
Úterý, 5 Duben 2005 - 17:32 | Martin Bartoň | jarno: Nějaké se ještě chystají ;-)
Úterý, 5 Duben 2005 - 10:22 | Anonym | Dekuji za hezkou recenzi. Pokud bude podobnych...
Pondělí, 4 Duben 2005 - 13:24 | Anonym | Jo, minidisk je samozřejmě kandidát č.1. HiMD...
Pondělí, 4 Duben 2005 - 12:15 | Anonym | To phanatic : ještě jsem si dodatečně vzpomněl,...
Pondělí, 4 Duben 2005 - 12:10 | Anonym | To phanatic : přímý záznam do wav tuším uměl...
Pondělí, 4 Duben 2005 - 11:19 | Anonym | Sebelepším externím mikrofonem toho na koncertě...
Neděle, 3 Duben 2005 - 17:44 | Anonym | tlačítko HOLD řeší problem v kapse.

Zobrazit diskusi