Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vzhled, ovládání a přehrávání

MP3 přehrávač Emgeton IOPS F4
Po Enoxu EMX-830 jsem se podíval na další přehrávač Emgeton. Specifikace modelu IOPS F4, vábící takovými parametry, jako jsou 4řádkový OLED displej, vestavěný výklopný USB konektor nebo nahrávání do MP3 až ve 192 kbit/s, zní dost lákavě. A jak se mu daří obstát v tvrdé konkurenci? Na to se teď důkladně podíváme.

Vzhled, ovládácí prvky a konektory

IOPS F4 je jen o málo větší než zapalovač. Díky vestavěné lithium-polymerové baterii je i poměrně lehký.

Emgeton IOPS F4 Porovnání se zapalovačem

Tělo přístroje je vyrobeno z plastu s metalickým lakem, přední kovový panel rámuje OLED displej, pětisměrný křížový ovladač (joystick) a otvor vestavěného mikrofonu. Na horní hraně najdeme v řadě tři tlačítka se zdvojenými funkcemi (Play/Stop, Equalizer/Bookmark a Record/A-B repeat) a přepínač HOLD. Tlačítka jsou také z kovu, dojem mi však kazí volný a chrastící přepínač HOLD. Trochu nelogická je také orientace popisků tlačítek, které jsou při pohledu zepředu vzhůru nohama.

IOPS F4 zepředu IOPS F4 zezadu

Na bocích přístroje je použit plast se zrcadlově lesklým stříbrným povrchem. Na levé straně z něj vystupuje trojúhelníkové očko pro zavěšení na krk umístěné mezi sluchátkový výstup (jack 3,5 mm) a linkový vstup (minijack 2,5 mm). Použití minijacku také moc nechápu, rozměry přehrávače jsou myslím dostatečně velké pro použití klasického jacku 3,5 mm, jakým disponuje např. rozměrově menší iAudio U2. Největší unikum IOPSu je pro mě vestavěný vyklápěcí USB konektor na zadní straně přístroje, který můžete přímo zasunout do počítače. Odpadá tak starost o USB kabel, který je jinak nutné nosit s sebou všude, kde chcete přístroj připojit. Pod USB konektorem je schované ještě nouzové tlačítko Reset (pro případ, že by přístroj „vytuhl“).

Sluchátkový výstup, linkový vstup a očko pro zavěšení na krk Klikněte pro animaci vyklápěcího USB konektoru

Dodávané pouzdro má celou přední část průhlednou a umožňuje přístup ke všem potřebným místům - joysticku, mikrofonu i konektorům včetně vyklápěcího USB (animace je k dispozici po kliknutí na náhled obrázku s USB konektorem). Tlačítka jsou překryta průhlednou slídou, mačkat jdou lehce a bez problémů, ale ocenil bych ještě prolisy, aby se lépe nahmatávaly, když je přehrávač v kapse. Vzhled pouzdra mě ale zklamal - použitý vnější materiál (měkký vroubkovaný plast stříbrné barvy) na mě působí dost lacině a celkový dojem nezachraňuje ani vnitřní černé semišové polstrování. Vzhledem k dosti vystouplému joysticku jde pouzdro z přístroje sundávat obtížně, naštěstí to v podstatě není vůbec potřeba.

Ovládání, přehrávání a zvuk

  • Použitá verze firmware: 1.4.2.0C
  • Referenční sluchátka: Koss Porta Pro

Jako hlavní ovladač slouží u MP3 přehrávačů tolik oblíbený joystick. Je poměrně velký a vystouplý, což usnadňuje ovládání. Slouží horizontálně pro posuv v písních a mezi nimi, vertikálně pro regulaci hlasitosti. Krátkým stiskem se dostáváme do navigátoru pro výběr souborů (skladeb), dlouhým stiskem do menu s nastavením. Joystick má dost lehký chod a občas se mi při neopatrné manipulaci v kapse podařilo jím nechtěně pohnout a přeskočit tak třeba skladbu.

Hlavní ovladač - joystick Tlačítka na horní straně

Displej

Nepřehlédnutelný je u IOPSu především OLED displej o rozměrech 20 x 15 mm disponující 4 řádky a 16 stupni odstínů. Tento typ displeje je odlišný na první pohled tím, že má svítící znaky na černém pozadí. Technologie OLED (Organic Light Emitting Diode) se chlubí především nižší spotřebou a vyšším kontrastem ve srovnání s LCD displeji, OLED také samy vyzařují světlo a tak odpadá potřeba dodatečného podsvícení. Mezi klady patří např. i pozorovací úhel větší než 160°.

Na displeji se zobrazují následující informace: v prvním řádku stav přehrávání (play, stop), odehraný nebo zbývající čas skladby, pořadí skladby, celkový počet skladeb a ukazatel stavu baterie. Ve druhém řádku je název adresáře, tedy nikoliv název alba z ID3 tagu (a neodpustím si kritiku toho, že tento řádek neroluje), v řádku třetím roluje název skladby následovaný za lomítkem jménem interpreta. Poslední řádek ukazuje zvolený typ ekvalizéru, opakované přehrávání, datový tok, vzorkovací frekvenci souboru a reálný čas, případně místo něj grafický ukazatel stavu přehrávání.

Hlavní displej s hodinami Hlavní displej s ukazatelem stavu přehrávání

Písmena na displeji jsou poměrně velká a přispívají tak, spolu výborným kontrastem, k velmi dobré čitelnosti při mírnější úrovni okolního osvětlení. Horší situace nastane při silném denním světle - na přímém slunci není vidět na displeji v podstatě nic ani při kontrastu nastaveném na maximum.

Grafika displeje i menu je velmi pěkně propracovaná, např. animované ikony v menu nebo krásně plynulé obousměrné rolování textu na displeji při všech 10 nastavitelných rychlostech (žádné více či méně trhané poskoky, jak je známe z jiných přehrávačů). Pro displej jde zapnout a nastavit spořič, který může zobrazovat hodiny, ukazovat obrázek či přehrávat animaci. Dokonce si lze zkonvertovat libovolný videosoubor typu avi do formátu ASV, se kterým pracuje IOPS a pak si jej přehrávat přímo na displeji. Podobným způsobem lze vytvořit videosoubor rozfázováním obrázků a přidáním textu pro každý snímek. Výsledné soubory lze pak v přehrávači uložit třeba i jako úvodní logo.

Hlavní menu Spořič displeje s hodinami a datem

Navigace v souborech

Během procházení adresářovou strukturou v paměti přehrávače (IOPS zachovává správně stromovou) rolují názvy skladeb (pokud se nevejdou na řádek), avšak názvy adresářů nerolují. U některých souborů se mi také stávalo, že jejich název neroloval, ale příčinu jsem nezjistil. Při procházení obsahu paměti v přístroji jsem během tichých pasáží občas zaznamenal slabé lupnutí. S novým firmwarem toto chování buď zmizelo, nebo jsem si zvykl a přestal ho vnímat. Zajímavostí je, že IOPS zobrazuje úplně všechny soubory v paměti, i ty nehudební (a také je umožňuje mazat). Trochu nezvykle je vyřešen způsob spouštění skladeb - po výběru je nutné pohnout joystickem doprava (intuitivně a také ze zvyku bych toto čekal přiřazené spíše tlačítku Play nebo stisku joysticku, toto bylo zpočátku dost matoucí).

Stromová struktura složek Složka s hudebními soubory (rolující název souboru)

Přehrávání

Přehrávání/pozastavení jsou indikovány trojúhelníčkem/čtverečkem v rohu displeje. Je to sice drobná samozřejmost, ale i tak některým jiným přístrojům chybí. Probíhající přehrávání je také signalizováno vypínatelnou blikající modrou LED diodou. Její význam mi zprvu nebyl jasný, ale později jsem pochopil - displej se max. po 3 minutách vypne (kratší prodlevu lze nastavit ručně) a dokud nezmáčknete jakékoliv tlačítko, zůstává zhasnutý, aby šetřil energii. Lepší řešení by podle mě byl spořič z několika málo bodů přímo na displeji. Blikající diodu jsem v menu vypínal, protože mi moc svítila do očí.

Způsobů přehrávání je dost, můžete si zvolit opakování nebo náhodný výběr u jedné skladby, jednoho adresáře nebo celého obsahu paměti. Málo obvyklá je i funkce Intro, která přehrává 5sekundové ukázky ze začátku každé skladby. Funkce Resume naváže přerušenou nahrávku i po vypnutí a zapnutí přístroje přesně v místě, kde skončila. Po připojení k počítači však nefunguje a přehrávání začne od prvního souboru v paměti.

Pracovat s playlisty m3u z počítače neumí, ale vytvářet vlastní ano. Skladby je nutné přidávat do seznamu jednotlivě, zařadit celý adresář není možné. Další možností jsou záložky (bookmarks), což je označení jakéhokoliv místa ve skladbě (těch může být i více v jedné skladbě). Seznam skladeb v playlistu i označených míst v záložkách zůstane v paměti i po připojení k PC. Samozřejmě zde nechybí ani opakování zvoleného úseku skladby (funkce A-B repeat).

Diskuse ke článku Emgeton IOPS F4 (paměťový MP3 přehrávač)

Úterý, 17 Květen 2005 - 19:32 | Anonym | Nevim esli to bylo RDS, nebo nejaky jiny, ale...
Čtvrtek, 7 Duben 2005 - 13:52 | Martin Bartoň | jarno: Tuším, že na iaudio5 snad dojde.
Středa, 6 Duben 2005 - 09:51 | Anonym | martin: asi jiz mate vybrane prehravace k recenzi...
Úterý, 5 Duben 2005 - 17:32 | Martin Bartoň | jarno: Nějaké se ještě chystají ;-)
Úterý, 5 Duben 2005 - 10:22 | Anonym | Dekuji za hezkou recenzi. Pokud bude podobnych...
Pondělí, 4 Duben 2005 - 13:24 | Anonym | Jo, minidisk je samozřejmě kandidát č.1. HiMD...
Pondělí, 4 Duben 2005 - 12:15 | Anonym | To phanatic : ještě jsem si dodatečně vzpomněl,...
Pondělí, 4 Duben 2005 - 12:10 | Anonym | To phanatic : přímý záznam do wav tuším uměl...
Pondělí, 4 Duben 2005 - 11:19 | Anonym | Sebelepším externím mikrofonem toho na koncertě...
Neděle, 3 Duben 2005 - 17:44 | Anonym | tlačítko HOLD řeší problem v kapse.

Zobrazit diskusi