Laserový HDD: Nesmysl, nebo vzdálená budoucnost?
Vědci z holandské Radboud University Nijmegen mají asi dalšího kandidáta na náhradu klasických magnetických hlaviček v pevných discích. Zatím se jako žhavý kandidát jeví použití NAND flash čipů, jejich cena je však zatím stále relativně vysoká. Vědci však vyzkoušeli zajímavý experiment – zápis na magnetické plotny disku laserem. A podařilo se jim to relativně svižným tempem, jeden datový interval (změna nuly na jedničku nebo naopak) trvá 40 femtosekund (10-15 aneb biliardtin sekundy). Přeneseno do srozumitelnější podoby je to prý asi stokrát rychlejší přenos dat, než umožňují současné technologie magnetického záznamu.
Mají však zatím jeden zásadní problém, a tím je dosažená kapacita. Ploška, kterou je schopen laser rozpoznatelně „obsáhnout“ (popsat) je 5 µm a to je podstatně více, než dnes umí klasické magnetické hlavičky. Do budoucna je tedy potřebovat ještě na tom zapracovat, výzkumníci odhadují, že na přijatelných 10 nm by se mohlo dostat během jedné dekády.
Laser přitom dokáže svým teplem poměrně snadno měnit magnetickou polaritu ozářeného místa na plotně. Finta spočívá ve faktu, že stačí jednoduše převrátit polaritu laserových pulzů a tím se také mění polarita magnetizace – klíč k rozlišení stavu 0 a 1. Doposud však bylo problémem, že laser nedokázal ovlivnit magnetické pole tradičních ploten, jaké známe dnes. Nakonec se vědcům podařilo udělat plotny ze speciální směsi gadolinia, železa a kobaltu, která už na laser reagovat změnou polarity ozářených částí umí. Dalším milníkem podle vědců bude najít relativně levnou laserovou technologii, která by dokázala dělat pulzy alespoň 100 femtosekund dlouhé (hovoříme o rychlosti zápisu řádově kolem stovky gigabajtů za sekundu).