Beckmanův institut má miniaturní LED implantovatelné do mozku
V rámci výzkumů hledajících léčebné metody pro centrální nervovou soustavu byla upírána pozornost k mikroskopickým elektrodám. Jejich problémem však je, že nedokážou zaměřit konkrétní nervovou dráhu a stimulují rozsáhlejší oblast. V poslední době se proto vědci rozhodli zaměřit na perspektivnější oblast - stimulaci světlem.
Hlavním těžištěm výzkumu byla nejprve optická vlákna, ale i ta jsou podle slov Johna Rogerse z Beckmanova institutu (univerzita v Illinois) překonána. Se svým týmem totiž dokázal vyvinout LED, jejíž použití by mělo být daleko méně invazivní. Nejen z hlediska rozměrů zařízení, ale LED modul navíc podporuje bezdrátové ovládání i napájení.
Funkčnost této metody vědci demonstrovali na experimentu s laboratorní myškou. Pomocí světla diody zkusili stimulovat mozkové dráhy, které jsou zodpovědné za mechanismus vykonání určité činnosti za odměnu ve formě potravy. V případě jednoduchého bludiště ve tvaru písmene Y se myš v důsledku stimulace vydala do stejného ramene, jako v případě odměňování potravou. Jednoduše řečeno, LED zde funguje jako určité (zatím jednosměrné) komunikační rozhraní mezi mozkem a počítačem.
Někteří vědci v těchto výsledcích vidí naději pro léčbu pacientů s poruchami hybnosti, hlubokých depresí, na které nezabírají medikamenty a podobně. To je v současném stádiu výzkumu však spíš hudbou budoucnosti. Podle Rogerse je neurální manipulace jen jednou z cest, jakou se může vývoj a potenciální využití ubírat. Z dalších zmiňuje např. úpravu do podoby mikroskopického termočidla nebo snímače elektrické aktivity, což by teoreticky mohlo umožnit obousměrnou komunikaci.