Lesk a bída USB 3.0 a rychlého UAS protokolu
Kapitoly článků
Začneme tou dobrou. Podařilo se nám dosáhnout s USB 3.0 zařízením rychlosti přenosu dat téměř přesně 200 MB/s, což je vlastně už závěr jednoho z testů, který jsme provedli téměř přesně po roce od testování externího USB 3.0 boxu i-Tec MySafe USB3.0.
Vzali jsme tuto krabičku a připojili do ní 64GB SSD Kingston SSDNow V+100, který sám o sobě dosahuje rychlosti čtení přes 220 MB/s a zápisu lehce přes 200 MB/s. Před rokem jsme totiž ještě takové úložiště neměli a testovali jsme s 640GB pevným diskem WD Caviar Black. Tenkrát jsme narazili na něco, co jsme si nesprávně vyložili jako limit přenosové cesty z počítače přes USB 3.0 až do samotného SATA disku, dnes můžeme říci, že to byla spíše shoda okolností. Přesto je momentálně přenos dat přes USB 3.0 rychlejší než před rokem.
Pro testy jsme opět použili HD Tach RW, který na test propustnosti bohatě dostačuje. Coby deska posloužila Gigabyte GA-Z68X-UD7-B3 (znáte z testu Intel Smart Response Technology) se dvěma úspornými řadiči Renesas µPD720200AF1 připojeným v režimu Turbo, čili přímo na PCI Express řadič procesoru Intel Core i7 2600K z rodiny „Sandy Bridge“.
Na obrázku vidíte srovnání mezi tehdejším ovladačem 1.0.20.0 šířeným ještě coby ovladač od NEC Electronics se současným nejnovějším ovladačem verze 2.0.32.0 již pod hlavičkou Renesas Electronics.
Na tomto srovnání vidíte, že jen díky novým ovladačům se rychlost „meziročně“ zvedla přibližně o 10 MB/s, což při tomto fofru dělá zhruba 5 % (obě měření proběhla na téže desce v téže instalaci systému, jen se měnily ovladače). Pro pořádek si ukažme i srovnání připojení téhož SSD přímo přes SATA:
Zde vidíme, že připojení přes SATA je každopádně o něco rychlejší. Je zde také vidět, jak moc přenos přes USB 3.0 při rychlosti 200 MB/s zatěžuje procesor. Podle našeho názoru to není nic tragického, nicméně UASP režim by měl zátěž ještě dále snížit, o tom ale až později.
Dlužno dodat, že stále máme USB 3.0 řadič v režimu Turbo, to znamená připojení přímo na PCI Express řadič procesoru (což sice snižuje propustnost PCI Express slotu pro grafickou kartu na polovinu, ale o to nám teď nejde). Podívejme se, jak vypadá srovnání se standardním (non-Turbo) režimem, kdy je řadič připojen na PCI Express ×1 Gen2 linku čipsetu, který je pak přes PCIe ×4 a protokol DMI připojen do procesoru:
Na takto rychlém úložišti se už režimy Turbo a Non-Turbo trošku poznají, především na rychlosti zápisu je to znát. Rychlost čtení poklesla jen o 4 MB/s, zápis ovšem o téměř 30 MB/s, což je už hodně. Je potřeba říci, že to poznáte až u takto rychlých úložišť, třeba u takové Kingston DT Ultimate USB 3.0 16GB flash paměti rozdíl nepoznáte:
Vyzkoušeli jsme si ze zvědavosti ještě jeden ovladač, toto však berte s velkou rezervou, protože než bude produkt, který jsme otestovali, dokončen, uplyne ještě hodně vody. V chystaném systému „Windows 8“ už je přímo od Microsoftu XHCI ovladač obecně pro nejspíše všechny známé USB 3.0 řadiče, minimálně pro ten od Renesas určitě. A tak jsme si vyzkoušeli, jak to s ním šlape v buildu 7959 (pro zvědavce: použít se nám ho ve Windows 7 nepovedlo):
Jak jsme řekli, tady je ještě hodně práce, funguje to dokonce pomaleji než se starými ovladači NEC 1.0.x.x, i když jsou průběhy čtení a zápisu značně hladší. Zkusili jsme si pro jistotu do tohoto systému nainstalovat také Renesas ovladače 2.0.32.0, abychom vyloučili vliv samotného systému, po jejich instalaci to bylo stejně rychlé jako ve Windows 7.
Každopádně my jsme si raný build „Windows 8“ nevyzkoušeli jen tak náhodou. Ono je v něm totiž kromě samotných ovladačů pro USB 3.0 ještě něco a o tom si povíme na další straně, protože to spolu s naší velmi plodnou komunikací se společností LucidPort, která je tvůrcem USB3-SATA bridge USB300 v i-Tec MySafe USB 3.0 boxu, dává dohromady pár zajímavých informací o UASP.