Letošní CES převážně ve znamení rekapitulací známých věcí
O čem je letošní CES? Intel ukázal
Ivy Bridge a prezentuje spolu s partnery jejich Ultrabooky, AMD se snaží zaujmout Trinity, několik výrobců ukázalo své tablety s Windows 8, řada výrobců ukazuje své mobily, hovoří se o Cloudu, velkých 4K displejích, SSDčkách, „nekoupitelných“ (z důvodu ceny platformy jako celku) deskách s čipsetem Intel X79 a dalších věcech. Suma sumárum: žádná vyloženě pecka, která by stála za vypíchnutí. O CESu už se píše tak nějak spíš z povinnosti.
Napadla nás v té souvislosti dávná výstava Invex pořádaná v Brně. Bývaly časy, kdy se na Invex jezdilo a jezdilo tam hodně lidí. To byly časy, kdy připojení k internetu pro masy ovládal v podstatě skoro jediný poskytovatel, který se z důvodu úzké vazby na státní aparát zasekl v době kamenné a jehož primárním zájmem bylo telefonování na pevných linkách. V té době byl Invex skutečně událostí, kde se návštěvník dozvěděl řadu nových věcí. V dnešní době, kdy je k internetu připojena pomálu už i mikrovlnná trouba, aby si mohla stáhnout aktualizaci firmwaru pro nový typ pravých špekáčků, jež nehyzdí jediný gram masa, po Invexu v podstatě neštěkne ani pes.
Podobným směrem jde podle našeho názoru CES. Vše, co uživatel očekává, že se tam dozví, zná dávno z internetu, možná s tím zásadním rozdílem, že zde může ty věci vidět na živo několik měsíců před tím, než budou oficiálně uvedeny na trh. V tom je výstava samozřejmě jasným přínosem, otázkou je, kolik uživatelů je dnes ochotno vyrazit do Las Vegas podívat se na něco, co di buďto koupí už za chvíli, nebo si to nekoupí ještě hodně dlouho, pakliže vůbec.
Možná jsme také jen staré konzervy, kterým stačí mrknout se jednou za čas po webu, co si pro nás výrobci chystají, a až to uvedou, počkat na opadnutí zájmu tzv. „early buyers“ (ti, co musí mít všechno hned, bez ohledu na cenu), jejichž úlohou je prozkoumat trh a zajistit potvrzení či korekci cenové hladiny produktu, a pak teprve se začít zabývat tím, zda má daný produkt v dané době pro očekávané využití ten správný přínos.
Pokud někdo jede na CES, může vidět chystané produkty na vlastní oči, pro většinu ostatních, kteří se tam nedostanou (typicky proto, že to mají daleko), není CES a zpravodajství z něj vlastně ničím jiným než rekapitulací, nanejvýš se objeví řada „nemarketingových“ obrázků (a ani to Intelu pořádně nevyšlo). Většinou se o všem už ví a obrázky v řadě případů neřeknou nic moc nového, pomineme-li fakt, že často ani moc nové nejsou a kolují po internetu už v období před výstavou.
Zkrátka máme dojem, že CES jako takový je stále více o marketingu než korektním přístupu k potenciálním zákazníkům. Že by nás na CESu letos něco zaujalo, to se říci nedá. Co vás? Podělte se v diskuzi, třeba jsme opravdu nějakou pecku přehlédli ;-).
PS: O několika zajímavých věcech z CESu nicméně ještě dáme vědět.