Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Lunar Lake vyfocen, nevznikne prý na TSMC N3P, ale „jen“ na základním N3B

Zdroj: igor'sLAB

Na snímku vidíte testovací platformu pro Lunar Lake-M(X), tedy standardní referenční platformu mobilního procesoru Intel Lunar Lake, o které se objevily nové informace…

Snímek sehnala redakce německého webu igor'sLAB, které se podařilo získat i několik dalších informací. Asi nejpřekvapivější je, že (pokud se zdroj nepřeslechl) Intel procesorovou dlaždici bude vyrábět na procesu TSMC N3B. Připomeňme si tři verze 3nm procesu TSMC, o kterých se mluvilo jakožto o prvních. První známá byla N3. Její vývoj se ale nepodařilo dotáhnout do stavu, se kterým byla TSMC spokojena, takže jej de facto nahradila „plánem B“, procesem N3B. To je tedy první široce dostupný 3nm proces TSMC. Oproti N3 se (krom vyřešení problémů) N3B liší ve dvou aspektech: Denzita je nižší (oproti N5 nestoupla o 70 %, jak se plánovalo pro N3, ale jen o 60 %) a energetická efektivita je nepatrně lepší (spotřeba při stejných taktech neklesla oproti N5 o 25-30 %, ale o 35 %). Proces N3P (P = performance) je pak de facto druhá generace 3nm výroby TSMC, která umožňuje dosažení o ~10 % vyšší taktů (při stejné spotřebě) nebo ~5 % snížení spotřeby (při stejných taktech).

Procesor Lunar Lake měl být podle původních plánů Intelu premiérou procesu Intel 18A, tedy vlastní 1,8nm výroby. Již v loňském roce se proslýchalo, že to nejspíš dopadne jinak a Intel využije 3nm proces TSMC. To skutečně potvrdil uniklý slajd Intelu, který hovořil výslovně o N3P, tedy 3nm procesu TSMC druhé generace:

Igor'sLAB nicméně uvádí, že Lunar Lake vznikne na procesu N3B, tedy původním 3nm procesu TSMC. Na jednu stranu jde stále o pokročilejší technologii, než bude mít AMD k dispozici pro APU na bázi Zen 5 (většina vznikne na 4nm linkách), na stranu druhou by šlo o krok zpět. Připomeňme, že TSMC považuje svůj N3P za adekvátní Intel 18A, takže tato náhrada by negativně neovlivnila plánované parametry. Při N3B by Intelu musel mírně slevit z energetické efektivity nebo výkonu.

Proč by se Intel měl odhodlat k takové změně, není známo. Možná je novější proces dražší a Intel nevidí v příplatku smysl, možná dosahuje horší výtěžnosti, to zatím není známo.

Další porce informací pochází ze schématu výše a týká se zejména konektivity. Diagram nicméně obsahuje pouze výčet technologií a jejich generací - chybí počty linek a portů, což jsou u PCIe a USB poměrně zásadní informace.

Igor'sLAB potvrzuje přítomnost čtyř velkých a čtyř malých jader v procesorové dlaždici a integrovanou grafiku se stejným počtem funkčních bloků jako u Meteor Lake, ale s o generaci novější architekturou (Battlemage), která zdvojnásobuje počet ALU na funkční jednotku. U AMD a Nvidie podobná změna přinesla asi 10% navýšení průměrného herního výkonu v rasterizaci, ale architektura Battlemage může přinést i změny další, které přinesou citelnější nárůst herního výkonu (když už nic jiného, očekávají se přinejmenším vyšší takty). Tyto informace jsou však spíše potvrzením již známého.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Lunar Lake vyfocen, nevznikne prý na TSMC N3P, ale „jen“ na základním N3B

Čtvrtek, 28 Březen 2024 - 08:34 | HoCh | Smazano pro nadbytecnost, text byl už opraven
Čtvrtek, 28 Březen 2024 - 08:32 | no-X | Samozřejmě. Opraveno, díky.
Čtvrtek, 28 Březen 2024 - 08:28 | kypec | "...energetická efektivita je nepatrně lepší...

Zobrazit diskusi