LXQt už je úspornější než Xfce, na LXDE ale stále nemá
LXQt totiž ve vlastních měření dosahuje hodně slušných výsledků z hlediska spotřeby paměti. Ano, je pravdou, že na LXDE se stále nedotahuje a je otázkou, jestli je to vůbec technologicky možné (GTK+ v2 × Qt5). Ale LXDE už dávno ztvoní umíráček a patrně už moc dlouho nepřežije. LXQT se jeví jako desktop, jehož spotřeba paměti není tak zásadně horší, aby to rozhodlo o jeho nenasazení v budoucnu tam, kde je dnes nasazeno LXDE.
Aktuálně je Qt verze asi tak o 15 % náročnější na paměť než původní LXDE. Ale oproti Xfce (které volí přechod od GTK+ v2 ne ke Qt5, ale ke GTK+ v3) je znatelně úspornější. A to nepřihlížíme k faktu, že Xfce má nativního správce souborů Thunar, který také spotřebovává více zdrojů než PCManFM(-Qt) v LXDE(LXQt). Ještě hůře je na tom GNOME 3.20, ještě hůře pak Cinnamon a KDE 5 snad raději ani v grafu není.
Toto je ale pouze jedno hledisko. Spotřeba paměti až tolik nevypovídá o svižnosti desktopu, rychlosti jeho reakcí. V tom bylo LXDE vždy výborné (rychlejší už jsou snad jen holá GUI jako právě v grafu prezentovaný OpenBox). Jestli s tímto přijde i finální LXQT, uvidíme. V silách molochu jménem KDE 5 to rozhodně není, stejně jako to nezvládalo KDE 4.
Ještě k položkám grafu. Cold Boot 1 je holý start po instalaci systému. Cold Boot 2 je start prostředí poté, co byly doinstalovány Cinnamon a GNOME, které pro všechny desktopy přidaly další automaticky spouštěné služby. Správce souborů znamená v případě OpenBoxu použití PCManFM v původní GTK+ verzi.