Ještě o dvou inkarnacích Ubuntu si povíme blíže. Jak verze s MATE, tak verze s LXDE a LXQt se sice řadí mezi pozvolněji vyvíjené, ale rozhodně stojí za pozornost.
Prapodivné načasování nové verze desktopu LXQt vlastně nic moc neznamená, hlavně že je zase nějaká aktivita kolem tohoto projektu předělávajícího LXDE pod Qt5.
Tvůrci Ubuntu odnože s desktopem LXDE dospěli k rozhodnutí, že konečně nabídnou vedle dodýchávajícho LXDE také desktopové prostředí LXQt. Končí i originální Mplayer.
Zatímto vypadá, že z desktopu LXQt by se mohlo stát něco jako mírně náročnější nástupce LXDE, který sice neposkytuje stejnou funkcionalitu jako velké desktopy, ale je schopen provozu na starých...
Desktopová prostředí Xfce i LXDE mají svoje neduhy, o tom žádná. Tyto desktopové konzervy ale čeká v nedaleké budoucnosti konec. Jedna se přiklání ke GTK+ v3, druhá ke Qt5. Je na čase se bát?
Vydání 16.04 s delší podporou je už pár měsíců venku, lze říci, že s již ukončeným LXDE nebude několik let problém a tak se Lubuntu pomalu obrací k LXQt jako výchozímu desktopu.
Podobně jako to má mateřské Ubuntu k desktopu Unity 8, má to Lubuntu k LXQt. Nová verze se ne a ne narodit, takže i vydání 15.10 setrvává na pomezí světů GTK+ a Qt. Lubuntu 15.10 je tu a přichází s...
Další atypickou a o to zajímavější variací na Ubuntu, je ExTix. Systém totiž obsahuje nový kernel 4.1.3, lehký desktop LXQt a je schopen kompletně běžet ze systémové RAM. Superrychle.
Jelikož lehký desktop LXDE mocně finišuje přechod od GTK+ na Qt knihovny, vývoj LXDE byl de facto ukončen. To se pochopitelně odráží i na Lubuntu, které ještě nemůže přejít na LXQt...
Nová vývojová verze lehoučkého desktopu LXDE předělaného pod Qt, je tu. Přináší radikální řez, na Qt4 knihovnách již nefunguje, tvůrci definitivně přešli na framework Qt5.
Pět měsíců po vydání testovací verze 0.7 přichází desktop LXQt s kódem kompletně přepsaným pro Qt5. Stihne LXQt uvedení Qt5 desktopu ještě před KDE? A jak vlastně vypadá?