Mark Shuttleworth si věří, Mir prý bude (nej)rychlejší
Kombinace Miru s Ubuntu 13.10 je dle jeho slov plynulejší, než když stejný stroj (laptop Dell XPS na bázi komponent Intel) provozoval na X-kách. Ale přiznává, že mezi oběma systémy došlo v Ubuntu ke změnám i v jiných částech, takže něco z oné lepší plynulosti může jít na bedra jiných věcí než Miru.
Dle pozorování baští jak X.Org, tak Compiz méně paměti a méně cyklů CPU, pokud běží pod Mirem, oproti stavu, kdy běží pod samotnými X-kami přímo pracujícími s hardwarem. Mark tak tedy naznačuje, že mezivrstva serveru Mir oproti X Serveru je efektivnější. Ale vše je ve vývoji, Mark zatím zaznamenal kupříkladu chybu týkající se prohlížeče Chromium, vedoucí k zamrznutí displeje. Oprava by ale měla být jednoduchá a již brzy bude v příslušném PPA repozitáři s Mirem zahrnuta.
Celkově prozatím Mark hodnotí Mir tak, že splňuje to, co si v Canonicalu předsevzali. Částečně proto, že měli možnost studovat předchozí projekty jako SurfaceFlinger, Wayland či X, částečně proto, že se na věc dívají primárně mobilní optikou, kde výkon a efektivita jsou primární záležitostí. Do budoucna pak Mark věří, že vývoj Miru budou schopni provádět rychleji než poběží jiné projekty, třeba díky použitému API. Čistě slovně to porovnává i tak, že pro typické linuxové distro by mělo být jednodušší přejít na Mir, než třeba na inicializační systém SystemD. Již nyní zmiňuje dobrou spolupráci s projekty jako Qt a Webkit, které již nyní na Miru běží svižně.
V tuto chvíli se předpokládá uvedení Miru v nějakém stavu již s vydáním Ubuntu 13.10. Ale finální vypuštění do světa nenastane dříve, než bude pod Mirem běhat skvěle každé prostředí, které Ubuntu komunita používá. Otázkou je, jestli tím Mark naráží například na prohlášení lidí z Lubuntu, kteří pro nejbližší dvě vydání o Miru neuvažují, nebo celou věc jen obecně konstatuje. V jeho celém povídání totiž také chybí jakékoli přímé srovnání s Waylandem, který je vyvíjen přesně pro totéž jako Mir: flexibilní, svižná, architektonicky moderní náhrada za X.
Ale uvidíme, kam se nakonec majorita linuxových distribucí pohne. S ohledem na oba nové projekty (Wayland a Mir) je jasné, že éra X se pomalu blíží ke svému konci. A nemusí platit, že zvítězí pouze jeden.