Matrox ohlásil nový produkt pro video-stěny, staví na Quadru od Nvidie
O společnosti Matrox jsme přestali pravidelně psát někdy v době, kdy její tržní podíl ve světě grafiky spadl pod 1‰ (skutečně ‰, nikoli %). K tomu došlo téměř před dekádou, koncem roku 2010. Vracíme se k ní pouze v případě hodně významných událostí nebo kuriózních řešení. U těch kuriózních řešení to bylo třeba v roce 2014, kdy Matrox začal používat grafické čipy AMD (ty podporovaly i v low-endu až 6 nezávislých výstupů oproti 2-3 u historických čipů Matroxu) a za příklad významné události by se dalo považovat loňské odkoupení Matroxu jedním ze dvou otců zakladatelů. K upozornění na tuto událost jsme připojili i rekapitulaci historie Matroxu. Pokud vám unikla, máte náladu zamáčknout slzu nostalgie a dědkovsky si zavzpomínat na „staré dobré časy“, použijte prosím odkaz níže:
Tentokrát se ze světa velkých událostí dostáváme opět k těm kuriozitám. Matrox stále vydává celou řadu produktů, které jsou velmi úzce specializované a pro většinu uživatelů nezajímavé. Nová řada embedded grafických karet by tak plně zapadla do seznamu těchto produktů, nebýt faktu, že bude osazena čipy od Nvidie. V podstatě půjde o řešení na bázi neupřesněného Quadra, která bude mít provedení PCIe grafické karty pro jeden slot a které nabídne čtyři výstupy se 4K rozlišení.
Tyto karty budou určené pro video-zdi (video-walls), tedy velkoplošné obrazovky složené z několika zobrazovacích jednotek. Systém umožňuje použít až čtyři tyto grafické karty pro celkem 16 displejů o celkovém rozlišení 4×3840 × 4×2160, tedy 15360×8640, zkrátka necelých 133 megapixelů.
Ze samotné zprávy není zcela jasné, zda každá karta nabídne čtyři zcela nezávislé výstupy, kdy bude schopná do každého výstupu posílat zcela nezávislý obraz s nezávislým rozlišením a nezávislou obnovovací frekvencí, nebo karta vykresluje jeden obraz, který pouze rozřeže na čtvrtiny a každému displeji pošle příslušnou čtvrtinu. V nabídce Matroxu dosud byla četná řešení obou typů.
Pokud byste náhodou narazili na informaci, že nějaký systém pohání grafická karta Matroxu Quadro, tak alespoň budete vědět, jak se věci mají.