Mechanické provedení, hodnocení, závěr
Kapitoly článků
Mechanické provedení šasi Clevo M860TU je poměrně solidní. Sice z jisté části plast, ale po obvodu vystupují kovové výztuhy a zejména velké části jako kryt LCD a oblast kolem klávesnice jsou z kartáčovaného hliníku (mimochodem velmi příjemného na omak a pro dlouhodobou práci, navíc se tolik neupatlává a jistě i nesrovnatelně (brutálně) déle vydrží po stránce oděrů). Šasi se jen minimálně prohýbá, v oblasti klávesnice takřka vůbec. Odklopení LCD lze provést jednou rukou, držení polohy je spolehlivé a taktéž polohovatelné jednou rukou, což chválíme. Na klávesnici se po krátkém zácviku píše celkem příjemně, byť klávesy nemají tak jistý chod, jaký bych si představoval (ale já nejsem normální :-). Pokud můžeme soudit z našeho kusu, tak nikde nic nevrže, nerezonuje, zkrátka vše v pořádku.
Hodnocení
Notebook Goldmax Storm je pohledem na výkonnostní hiend v podání nového českého distributora, který se na tuto oblast hodlá specializovat. Jak použitý procesor, tak zejména grafická karta, poskytují velmi vysoký výkon, který zajistí plynulé hraní v nativním rozlišení LCD notebooku a v případě volitelného upgrade na GeForce GTX 260M klidně i v 1920×1200 na externích monitorech připojitelných DVI či HDMI výstupem.
Disková kapacita je dostatečná a v naší konfiguraci realizovaná rychlým 7200otáčkovým diskem, 4GB DDR3 pamětí zajišťují poměrně svižný chod 64bitových Windows Vista. Mechanické provedení je na plastovou konstrukci poměrně solidní, není důvod k obavám.
Našlo se však i několik much. Některé jsou zcela logické, jako kupříkladu vyšší hlučnost pod plnou zátěží (v klidu je notebook samozřejmě tichý, rozhodně výrazně tišší než třeba některé levné netbooky), vyvedení zvukových konektorů na čelní stranu, kde má člověk obvykle pupek, nebo připojenu USB klávesnici, také není nejšťastnější (byť se s tím setkáváme až příliš často), ale to není vrchol. Bohužel jsme narazili i na skutečnou masařku, neboť s notebookem, jehož spotřeba zdrojenapájecího špičkově dosahuje až 140W a při hraní se běžně pohybuje mezi 125 až 135W je dodáván pouze 120W napájecí adaptér, což je jednoduše nedobré. V případě, že z recenzí čtete jen závěrečnou kapitolu vám doporučujeme přečíst stanovisko Goldmax Laptops, kde je vše dostatečně vysvětleno a předběžně tedy prohlašme, že to spíše vypadá na kusovou vadu (jakmile budeme mít případné bližší informace, přineseme vám aktualizaci této recenze).
Když už jsme se povozili po vyšší hlučnosti, nutno si doplnit, že díky ní pracuje i ono 96shaderové 65nm GPU pod plnou zátěží za teplot maximálně 84 °C, což je pozitivní oproti dřívějším modelům jiných výrobců, kteří v takovýchto hi-end konfiguracích mívali s teplotou problémy. Samotné šasi notebooku se ohřívá jen mírně, notebook tedy lze provozovat na klíně (byť pánům to samozřejmě nedoporučujeme, jistým partiím svědčí chlad a naopak horko zabíjí tu dovednost, k níž byly určeny ;-).
Ještě poslední kladnou vlastnost notebooku vám dlužíme. Osazené stereo reproduktory se bezpochyby řadí mezi lepší počiny na poli 15,4palcových notebooků. Umějí produkovat dostatečně hlasitý zvuk a současně dávají výrazně lepší zvukový projev, než bychom čekali. Pravda, basy se samozřejmě prakticky nekonají a výšek také moc není, nicméně "širší střed" slyšitelného pásma zní poměrně dobře, oproti levným šasi běžných výrobců znatelně lépe.
Závěr
Připomeňme, že námi testovaná konfigurace je jednou z mnoha. Pro šasi stroje Storm lze volit až ctyřjádrové Core 2 Extreme, až 8GB DDR3 pamětí, místo HDD SSD včetně Intelova superrychlého 80GB modelu, optickou mechaniku může zastupovat Blu-ray, grafika je již nabízena i ve verzi GTX 260M z poslední generace. Je jen na vás, zdali vás Goldmax zaujal a zdali dokážete překousnout exkluzivní (alias velmi vysokou) cenu, kterou tyto exkluzivní (alias superrychlé) stroje stojí. Námi testovaná varianta, která již bohužel není k dispozici (používá se nyní jiná grafika) by vás vyšla na ~60 000 Kč včetně daně.
Notebook Storm lze také místo jako herní mašinu konfigurovat jako pracovní stanici, kde pak v základní konfiguraci namísto GeForce 9800M figuruje Quadro FX 2700M 512MB, kterážto samzořejmě nese patřičné CAD a podobné certifikace, pracuje také s CUDA GPGPU architekturou (avšak nese jen 48 stream procesorů).
Goldmax dále ke svým strojům nabízí slevy na herní myši, po registraci zdarma 8GB flashku, již zmíněný možný upgrade na čtyřjádro či dokoupení 3leté záruky za ~5 000 Kč. Záruka je řešena jako „pick-up and return“, kdy je notebook vyzvednut u zákazníka a po vyřešení problému dopraven zpět.
|
Poděkování
|
Cena počítače: od 47 600,- (vč. DPH, liší se dle konfigurace)
Cena počítače v dané konfiguraci (T9600, 9800M GT, 250GB 7k2, 4GB RAM, Vista 64bit, Wifi Draft-n): 60 000,- (vč. DPH)
Záruka: 2 roky