Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Mediatek proti novým Qualcommům postaví 12nm FinFET čipy, ale až v roce 2018

Na konci tohoto roku zahájí MediaTek sériovou výrobu prvních ARM SoC pomocí 12nm FinFET procesu u TSMC. Nepůjde o hi-end čipy, první typ míří do střední třídy.

Podobně jako Qualcomm a jiní si MediaTek nechává vyrábět hi-endové čipy 10nm FinFET procesem. Pro nižší třídu ale netřeba nejlepší existující technologie, na menší ARMy stačí dostatečně vylepšený 16nm FinFET proces, který TSMC označuje jako 12nm.

Podle dostupných informací se prvním takovým čipem u MediaTeku stane Helio P30. Výroba ve velkém se u TSMC rozeběhne koncem tohoto roku, takže letos bude MediaTek ještě ve znamení zejména 16nm výroby (Helio X30 pomiňme). Cílem jsou pozice nedávno ohlášených ARM SoC Snapdragon 630 a 660 od Qualcommu.

Uvidíme však, jak se MediaTeku bude dařit. Firma má už nějakou dobu problémy, odbyt nejde tak, jak vedení předpokládalo a dokonce má ještě na skladech poměrně dost 20nm planární generace, což je slušně velký problém.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Mediatek proti novým Qualcommům postaví 12nm FinFET čipy, ale až v roce 2018

Sobota, 3 Červen 2017 - 18:32 | kfeksa | Současné MediaTeky mají jediný (byť vážný)...
Pátek, 2 Červen 2017 - 11:07 | franta flinta | Mediatek je shit. Ať si to vyrábějí jak chtějí.

Zobrazit diskusi