Medusa Point Zen 6 APU stojí na 12jádrovém CCD
Po Novém roce, v lednu 2025 uvede AMD menší APU Kraken a velké Strix Halo. Začátkem roku 2026 asi nic nového nepřijde, buďto dojde na refresh nebo na mírný facelift Zen 5. Začátkem roku 2027 se ale očekávají APU postavené na Zen 6 a nedlouho před tím, koncem roku 2026 i desktopové procesory.
YouTube kanál MLID zjistil rámcové informace právě o Zen 6 APU (Medusa Point), které leccos naznačují také o dalších produktech, které z šesté generace Zenu vzejdou. Jak už bylo několikrát zmíněno, Zen 6 bude výrazněji využívat vrstvení křemíku, takže spoje mezi čiplety nebudou realizované přes PCB pouzdra, ale křemík-křemík. To umožní o trochu snížit latence a spotřebu. Právě kvůli vyšším nárokům na spotřebu nevyužívala AMD čiplety pro úsporná mobilní řešení, což se právě se Zen 6 změní.
Roadmapa Zen (AMD)
APU Medusa bude stát na jednom dvanáctijádrovém Zen 6 čipletu o ploše kolem 75 mm² (prakticky jistě 3nm), jednom IOD čipletu s integrovanou grafikou a ploše kolem 200 mm² (osobně očekávám 4nm proces) a křemíkové základně o ploše asi 325 mm², která bude čiplety propojovat. Vybavena bude obligátní 128bit sběrnicí.
Integrovaná grafika by měla disponovat 16 CU, tzn. 1024 stream-procesory, což je stejné jako u stávajícího Strix Point, nicméně s ohledem na rok 2027 lze uvažovat o nasazení architektury UDNA namísto RDNA 3.5 (RDNA 4 se podle starších zpráv nemá dočkat integrované podoby). Spekulovat lze o Infitnity Cache / LLC / MALL Cache, zkrátka nějaké SRAM, která by mohla být umístěna třeba v oné křemíkové základně a umožnit dosažení vyššího (zejména grafického) výkonu při dané šířce sběrnice.
Medusa APU (MLID)
NPU (AI akcelerátor) má být velký - těžko říct, zda si Microsoft stanovil nějaké požadavky pro nadcházející (řekněme) Copilot++ certifikaci, nebo má NPU protekci u vrchního přidělovače křemíku. Evidentně se děje něco, o čem zatím nemáme zákulisní informace.
Podle MLID budou 12jádrová CCD využita nejen pro Medusa Point, ale také pro desktopový Medusa Ridge a výkonnou mobilní Medusa Halo. To by mohlo znamenat, že AMD seškrtala trojici návrhů s 8, 16 a 32 jádry a ponechala pouze 12 a 32jádrové konfigurace. Zároveň to vypadá, že žádná z těchto dvanáctijádrových konfigurací nevyužije jádra Zen 6c. Osobně se domnívám, že na ně dojde mimo čiplety, v segmentu levnějších či úspornějších APU, která nejspíš zůstanou monolitická. I když by pro APU Medusa Point mohla mít Zen 6c jádra smysl, vypadá to, že AMD dala přednost zjednodušení plánů, snížení počtu návrhů poslaných do výroby a maximálnímu využití jednoho návrhu v co nejširším spektru segmentů. Tato strategie může souviset i se snahou ušetřit čas na vývoj a debugging, když už se protáhla vývoj samotné architektury Zen 6 v důsledku nutnosti zapracování změn, které se nestihly se Zen 5.