Megatest různých konfigurací RAM s AMD EPYC 7402 CPU v režii Supermicro
Kapitoly článků
Na závěr musím hlavně zmínit, že tato sada testů je velmi malá a existuje mnoho jiných způsobů jak paměti testovat, ale zároveň se jedná o obtížný a zdlouhavý proces. Dovedu si například představit situaci, kdy na serveru provozuji několik virtuálních mašin, ty dělají nějakou zátěž a celkový výkon by byl lepší s quad-rank paměťmi, než se single-rank a to možná i měřitelě. Nebo třeba také ne, je to něco, co se prostě musí vyzkoušet.
Obecně ale platí pravidlo, že je nejlepší vždy osadit všechny dostupné paměťové kanály každého procesoru v daném serveru, ideálně alespoň dual-rank moduly s maximální propustností, kterou server dovoluje v rámci standardu JEDEC.
Já jsem byl testovaným serverem a RAM překvapen hned několikrát. Prvně tím, že 2DPC konfigurace suše běžely v 3200 MT/s režimu a také tím, že i quad-rank paměti s horším časováním v mnohých testech poskytly nejlepší výkon. Má očekávání byla celkem dost rozbita v tomto ohledu. Trochu si teď vyčítám, že jsem 2DPC konfigurace nezpomalil na 2933 MT/s, jenže kromě Supermicra se explicitní podporou 3200 MT/s v 2DPC režimu chlubí ještě ASUS a Gigabyte u svých serverů, takže by to mnoho smyslu nedávalo.
Na nějaké testování RAM do budoucna se však vynasnažím vymyslet lepší a obsáhlejší metodiku. Rád bych na toto téma rozvířil i nějakou diskuzi, nebo klidně i na téma serverů všeobecně. Viděli jste například někoho neironicky koupit server s 1x128GB RAM a taky ho takto provozovat?
Poděkování
Za zapůjčení serveru a celkem 3200 GB DDR4 Registered RAM děkuji společnosti Abacus Electric, s.r.o.