MetaRAM umí znásobit kapacitu paměťového modulu až čtyřikrát
Už když se podíváte na tento R-DIMM modul, najdete na něm několik netradičních čipů. Jde o čipset označený jako MR08G2 a skládá se z „Access Manageru“ AM150 a několika (konkrétně pěti) „Flow Controllerů“ FC540. Celá tato sada vyjde výrobce paměťových modulů na 200 dolarů při odběru po 1 000 sadách. Tato sada umožňuje vytvořit 8GB paměťový DDR2 Registered modul o tradiční rychlosti 667 MHz. Ještě existuje čipset MR16G2, který sestává ze dvou AM150 a devíti FC540, ta umožňuje postavit stejně rychlý 16GB modul a stojí 450 dolarů.
Technologie umožňuje použít až čtyři DDR2 SDRAM čipy, které se navenek tváří jako jeden monolitický čtyřikrát tak velký DDR2 SDRAM čip. Tzv. „Access Manager“ je odpovědný za správu adresování a příkazů, „Flow Controller“ má pak na starosti správu dat. Čipset je navržen tak, aby poskytoval maximální výkon nebo nízkou spotřebu v případě nečinnosti, tuto funkci nazývá firma MetaRAM „WakeOnUse Management“ a už z názvu je patrné, že se snaží energii využívat jen tehdy, je-li to nutné. Kromě toho zajišťuje, aby energetické nároky i při čtyřnásobném zvýšení kapacity nepřekročily danou mez. MetaRAM moduly mají ještě jednu příjemnou vlastnost: nikterak nevybočují ze specifikací JEDEC DDR2.
Zatím však příliš nejásejte. Možná to někdy uvidíme i v desktopech, ale nyní je pozornost zaměřena především na servery. V současné době se zvyšování paměťového prostoru dá u AMD řešit přidáváním procesorů (protože co procesor, to další paměťový řadič), u Intelu je použito FB-DIMMů, které umožňují více paměťových slotů, aniž by příliš zesložiťovaly návrh desky. Řešení MetaSDRAM je však zatím použitelné jen pro registered DIMM, což je v případě AMD Opteronů samozřejmost a v případě platformy Intel vyžaduje použití třeba čipsetu Intel 5100, který nepracuje s FB-DIMMy, ale právě registered ECC DIMMy. Z toho vyplývá, že MetaSDRAM se uplatní především v levnějších serverech, kam je potřeba nacpat více paměti, než bylo doposud fyzicky možné. Jak MetaRAM tvrdí, zatímco vývoj procesorů jde tak dobře, že se každých 18 měsíců zvyšuje jejich výpočetní výkon dvojnásobně, vývoj pamětí poněkud ustrnul a kapacita se o dvojnásobek zvyšuje polovičním tempem. Aby držely paměti kapacitně krok s výkonem procesorů, muselo by být použito exponenciálně dražších DRAM čipů na každý DIMM. Má to být právě MetaSDRAM, co tyto problémy vyřeší, podle MetaRAM se dá takto urychlit zvyšování hustoty DRAM o dva až čtyři roky.
Nakonec ještě k dostupnosti paměťových MetaSDRAM RDIMMů. Prvními společnostmi, které již nabízí vzorky MetaSDRAM RDIMM, jsou známá Hynix a méně známá SMART Modular Technologies. V obou případech jde o 8GB PC2-4200 RDIMM moduly (Hynix HYMP31GP72CUP4-C6 a SMART Modular SG5721G4MG8C66HM, u nich je známa i cena: $ 1 500, což tedy opravdu není žádná láce). Firma Hynix navíc prozradila, že už s MetaRAM pracují na 8GB DDR3 RDIMMech, které mají být obecně dostupné v druhé polovině tohoto roku.
Na samotný závěr doplňme, že MetaRAM je společnost bez vlastní výrobní továrny (takže čipy si nechává někde dělat) a v lednu roku 2006 ji založili dva pánové, někdejší technologický šéf AMD Fred Weber a bývalý marketingový ředitel nVidie Suresh Rajan. Společnou vizi „nacpat do serverů a pracovních stanic více paměti“ začali naplňovat už v červenci loňského roku, kdy měli k dispozici první funkční vzorky toho, co nyní oficiálně začali prodávat pod označením MetaSDRAM. Investory MetaRAM jsou společnosti Kleiner Perkins Caufield & Byers, Khosla Ventures, Storm Ventures a Intel Capital (společnost Intelu pro investice do rizikových podniků).