Meteor Lake nepočítá jen se dvěma, ale rovnou třemi typy procesorových jader
Meteor Lake bývá popisován jako procesor postavený na kombinaci velkých jader (P-cores) Redwood Cove a malých jader (E-cores) Crestmont. Realita nejspíš bude trochu pestřejší, neboť diagram Intelu znázorňující mobilní verzi Meteor Lake hovoří o P-cores (velkých jádrech), E-cores (malých jádrech) a LP-E cores (úsporných malých jádrech):
To je docela zajímavé, neboť doplnění malých jader u současného Alder Lake doposud Intel vysvětloval jako krok ke zvýšení energetické efektivity. Jak ale ukázaly přinejmenším testy desktopového Alder Lake, modely procesorů bez malých jader dosahují vyšší energetické efektivity než modely těmito jádry vybavené. Nezdá se, že by poměr spotřeba / výkon byl u stávajících malých jader natolik výhodnější, aby jejich přítomnost dokázala alespoň vyvážit spotřebu při o pár set MHz vyšších taktech velkých jader.
Prezentace malých jader jakožto přínosu pro energetickou efektivitu se u Alder Lake jeví od počátku jako marketing. Jejich skutečným důvodem je, že ve vícejádrové zátěži dosahují vyššího výkonu na plochu křemíku než velká jádra Golden Cove. Ta jsou totiž skutečně velká, každý Golden Cove včetně své L2 cache zabírá o více než 80 % více plochy než jádro Zen 3 se svojí L2 cache. Navzdory téměř dvojnásobné ploše přináší Golden Cove oproti Zen 3 pouze o ~10-12 % vyšší IPC, takže Zen 3 zůstává podstatně efektivnější z hlediska výkonu na jednotku plochy. Pokud by Intel chtěl Zen 3 konkurovat šestnácti velkými jádry Golden Cove, dosáhl by díky vyššímu IPC při stejných taktech o 10-12 % vyššího výkonu, ale zároveň by množství křemíku bylo takové, že by při použití jader Zen 3 stačilo téměř na 32jádrový procesor. Intel proto hledal cestu, jak na akceptovatelnou plochu (a tedy odpovídající výrobní náklady) dostat vyšší výkon než umožňují jádra Golden Cove a výsledkem je Alder Lake.
Zdá se však, že s generací Meteor Lake by byl Intel rád, pokud by malá jádra krom výhodnějšího poměru plocha / výkon přinesly i kýženou energetickou úsporu. A tak krom E-cores budou existovat i LP E-Cores, tedy low-power E-cores. Můžeme jen spekulovat, že půjde rovněž o Atomy Crestmont, jen odlišně optimalizované (a možná omezené na nižší takty, při kterých dosahují vyšší energetické efektivity), ale to zatím potvrzeno není.
Ze slajdů se dále dozvídáme, že mobilní Meteor Lake bude podporovat paměti až do LPDDR5X-7467, bude disponovat AI akcelerátorem pro redukci šumu a osmi linkami PCIe 5.0. Zajímavé je, že jeho integrovaná grafika podporuje výstupy DisplayPort 1.4 a HDMI 2.1 (tedy „starý“ DisplayPort a „nové“ HDMI), zatímco desktopový Arc podporuje kombinaci DisplayPort 2.0 a HDMI 2.0 (tzn. „nový“ DisplayPort a „staré“ HDMI). Není jasné, zda za těmito rozdílnými kombinacemi stojí nějaká nepříliš zjevná strategie, nebo to prostě tak vyšlo.
Zajímavostí pak je, že ač Intel přejmenoval 10nm++++ proces na Intel 7 a 7nm proces na Intel 4, tak v interních materiálech stále o procesu použitém pro Meter Lake hovoří jako o „7nm“, nikoli Intel 4. U grafiky není proces uveden, takže na otázku, zda je pravda, že 3nm proces TSMC bude zprvu nahrazen 5nm procesem, zatím odpověď nedostáváme.
Mobilní procesory Meteor Lake se očekávají na jaře 2023 (desktopové podstatně později, snad někdy s přelomem září / října 2023).