Plány Micronu s GDDR5X a GDDR6 jsou spíše zklamáním
Pokud jde o technologie rychlých pamětí, vsadil Micron před lety na nový koncept nazvaný HMC (Hybrid Memory Cube), který se ve svých počátcích zdál být novým směrem pro segment high-endových a profesionálních grafických karet , případně výpočetních platforem. Vývoj a spuštění výroby se ale nakonec dostaly do takového skluzu, že se AMD se společností Hynix rozhodly vzíc situaci do vlastních rukou a vyvinout jiné řešení, HBM (High Bandwidth Memory). To bylo i přes pozdější zahájení vývoje na trhu dříve a získalo si mezi zákazníky větší oblibu. Využívají ho Radeon řady Fury, Radony řady Vega chystané k vydání na konec tohoto měsíce, od Nvidie pak Tesly řady Pascal s jádrem GP100 vydané loni nebo nově ohlášené Tesly řady Volta s jádrem GV100. Právě v případě Volty se původně očekávalo využití HMC od Micronu, ale k tomu nakonec nedošlo. HMC v současnosti využívá jen Intel na vybraných modelech řady Xeon Phi.
Zatímco Hynix a Samsung připravovali výrobu pamětí HBM pro nejvyšší segment a zahájili vývoj šesté generace GDDR pamětí, Micron šel opět vlastní cestou a pokusil se konkurenci předběhnout vlastními GDDR5X. To se mu sice povedlo, ale jen částečně. GDDR5X se na grafické karty dostaly v polovině loňského roku, ovšem nabídka Micronu se omezila jen na nejnižší (10GHz) čipy, přičemž avizované 16GHz zůstaly v nedohlednu. V současnosti to vypadá, že Hynix a Samsung zvládnou dříve dodat 16GHz GDDR6 než Micron před rokem přislíbené 16GHz GDDR5X.
Výše znázorněná grafová roadmapa Micronu totiž neochotně přiznává, že je společnost oproti Samsungu a Hynixu s GDDR6 ve skluzu. Namísto toho, aby plány s GDDR6 prezentovala odděleně od GDDR5X, je míchá do jedné společné linie. Zatímco má Micron v laboratoři 16GHz GDDR5X, připravuje Hynix sériovou výrobu energeticky úspornějších 16GHz GDDR6, které si odbudou premiéru na 384bit grafické kartě uvedené na přelomu roku 2017 a 2018. Micron neplánuje uvést 16GHz čipy dříve než v roce 2019. Proč tak pozdě? Takty GDDR5X se Micronu daří zvyšovat podstatně pomaleji, než očekával (respektive než původně prezentoval) a s vývojem GDDR6 je oproti ostatním výrobcům ve skluzu - výrobu plánuje zahájit teprve v příštím roce a to maximálně pro 12-14GHz čipy.
Pokud tedy zrekapitulujeme situaci s high-endovými grafickými pamětmi Micronu, vychází nám, že HMC se nedočkaly úspěchu vinou přílišného zpoždění, s GDDR6 má společnost skluz, protože vývoj začal pozdě - soustředil se totiž na GDDR5X. S těmi sice Micron předběhl konkurenci, ale jen na 18 měsíců; do konce roku je po stránce rychlosti i spotřeby překonají GDDR6 od Hynixu. Z grafu je dále patrné, že vývoj GDDR5 byl zastaven, rychlejší než 8GHz čipy se nechystají (např. Samsung pokračoval i v jejich vývoji a nabízí 9GHz modely).
Závěrem si můžete porovnat srovnávací tabulku GDDR5X a GDDR6. Údaje před závorkou zahrnují plány Micronu, údaje v závorce se týkají teoretických možností v rámci standardů JEDEC. GDDR6 v pojetí Micronu nabídnou až dvojnásobnou kapacitu na čip než GDDR5X a během příštího roku o 2Gbps vyšší přenosovou rychlost. GDDR6 jako takové se pak proti GDDR5X liší dvoukanálovou konfigurací, odlišným BGA rozhraním (širší rozestupy kuliček) a o dva milimetr širšími čipy. Což mimo jiné znamená, že pro osazení na grafickou kartu bude potřeba (mimo podpory ze strany řadič GPU) také jiný návrh PCB.
Diskuse ke článku Plány Micronu s GDDR5X a GDDR6 jsou spíše zklamáním