Totalita v podání Microsoftu: šmírování lidí skrze Kinect
Jak jistě víte, Microsoft má k Xboxu 360 i PC příslušenství zvané Kinect. To je schopno analyzovat pohyby osob v místnosti a využívat je třeba k ovládání her apod. Možnosti jsou vskutku prakticky neomezené, obraz z kamerek v Kinectu obsažených se využívá kupříkladu i na univerzitách ve vývoji robotů příští generace. Zkrátka a dobře, ten kousek hardwaru za 2 500 Kč se Microsoftu povedl. Jenže jeho nejnovější využití plynoucí z patentové žádosti, nám zkazilo den. Ne že by se v patentu přímo o Kinectu hovořilo, ale náznaky jsou jasné a Microsoft žádné jiné zařízení odpovídající popisu toho v patentu, nemá.
Citace z textu patentu: „Uživatelé konzumující obsah na zobrazovacím zařízení jsou monitorováni, takže pokud jejich počet překročí licencí povolenou hodnotu, může být použita nápravná akce“.
„Zábavný“ je také třeba bod 0038: „Rozličné algoritmy mohou být použity, aby vyhodnotily, zda uživatel přítomný v oblasti displeje zobrazovacího zařízení zkonzumoval dostatečné množství obsahu, aby jej bylo možné za "užití obsahu" považovat. Jeden algoritmus rozhoduje, kolik uživatelů zkonzumovalo většinu, nebo nějaké minimální stanovené množství obsahu. V dalším příkladu mohou být osoby zvlášť identifikovány a výše jejich konzumace obsahu sledována s ohledem na specifické použití“.
Microsoft tedy má nový patent na technologii, kdy pomocí snímacího zařízení bude sledovat počet lidí v místnosti před televizí a od toho se následně bude odvíjet účtovaný poplatek například za zhlédnutý film. Potud celkem logické, ale jen do chvíle, než si uvědomíme, že Microsoft tím vlastně bude šmírovat dění v místnosti před televizí (resp. Kinectem), toto dění realtime vyhodnocovat a následně kupříkladu informovat danou službu, že ten film "vidělo tolik a tolik lidí". Samozřejmě netvrdíme, že sám Microsoft bude nějaké šmírování provádět či dokonce data z něj shromažďovat, nicméně jím podaný patent prostě takovou technologii prezentuje a je zjevné, že Microsoft na její technické stránce pracuje.
Bez ohledu na to, jestli bude systém hacknutelný, napadnutelný či zneužitelný samotnými firmami, které budou takové systémy online půjčoven provozovat, (pů)jde o neskutečný zásah do soukromí domácností. Když už bude softwarová část natolik sofistikovaná, že bude schopna vyhodnocovat počet lidí v místnosti a jejich způsob "užívání díla", jistě bude schopna i pamatovat si konkrétní tváře a přiřazovat si chování osob ke konkrétním jménům. Tady skutečně není Kinect a podaný patent překážkou, prostě bude prováděn jistý sběr dat, nad nímž budou teoreticky moci být prováděny různé analýzy. A to bez ohledu na to, zdali jsou si toho dané osoby vědomy, nebo jde jen o nějakou návštěvu, která netuší ani co je to Kinect, natož,, že je momentálně zaznamenávána, analyzována a bůhvíco dalšího.
Předpokládáme, že tenhle totalitní hnus (v případě praktické realizace) minimálně v Evropské unii narazí, ale to nic nemění na tom, že když si posčítáme toto s konáním organizací formátu MPAA/RIAA a přičteme si, jaké pravomoci mají americké federální instituce od vydání Patriot Actu, Digital Millenium Copyright Actu a dalších právních předpisů, pak musíme říci jen jedno: George Orwell se při psaní své knihy sekl. Neodehrává se v roce 1984, nýbrž spíše tak 2014 a místo konání nejsou Britské ostrovy, nýbrž USA.
A teď nás omluvte, jdeme se v redakci svorně vyzvracet…
USPTO via DigitalTrends