Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Totalita v podání Microsoftu: šmírování lidí skrze Kinect

Big Brother Ballmer
Redmondský gigant získal patent na technologii, před kterou Kim Čong-un, Lavrentij Berija, vláda USA i sám Orwellův Velký bratr jen obdivně smekají. Superšmírovací technologie se schovává pod záštitu DRM, nic to ale nemění na tom, že jde o odpornost nejhrubšího kalibru...

Jak jistě víte, Microsoft má k Xboxu 360 i PC příslušenství zvané Kinect. To je schopno analyzovat pohyby osob v místnosti a využívat je třeba k ovládání her apod. Možnosti jsou vskutku prakticky neomezené, obraz z kamerek v Kinectu obsažených se využívá kupříkladu i na univerzitách ve vývoji robotů příští generace. Zkrátka a dobře, ten kousek hardwaru za 2 500 Kč se Microsoftu povedl. Jenže jeho nejnovější využití plynoucí z patentové žádosti, nám zkazilo den. Ne že by se v patentu přímo o Kinectu hovořilo, ale náznaky jsou jasné a Microsoft žádné jiné zařízení odpovídající popisu toho v patentu, nemá.

MS Kinect patent

Citace z textu patentu: „Uživatelé konzumující obsah na zobrazovacím zařízení jsou monitorováni, takže pokud jejich počet překročí licencí povolenou hodnotu, může být použita nápravná akce“.

„Zábavný“ je také třeba bod 0038: „Rozličné algoritmy mohou být použity, aby vyhodnotily, zda uživatel přítomný v oblasti displeje zobrazovacího zařízení zkonzumoval dostatečné množství obsahu, aby jej bylo možné za "užití obsahu" považovat. Jeden algoritmus rozhoduje, kolik uživatelů zkonzumovalo většinu, nebo nějaké minimální stanovené množství obsahu. V dalším příkladu mohou být osoby zvlášť identifikovány a výše jejich konzumace obsahu sledována s ohledem na specifické použití“.

Microsoft tedy má nový patent na technologii, kdy pomocí snímacího zařízení bude sledovat počet lidí v místnosti před televizí a od toho se následně bude odvíjet účtovaný poplatek například za zhlédnutý film. Potud celkem logické, ale jen do chvíle, než si uvědomíme, že Microsoft tím vlastně bude šmírovat dění v místnosti před televizí (resp. Kinectem), toto dění realtime vyhodnocovat a následně kupříkladu informovat danou službu, že ten film "vidělo tolik a tolik lidí". Samozřejmě netvrdíme, že sám Microsoft bude nějaké šmírování provádět či dokonce data z něj shromažďovat, nicméně jím podaný patent prostě takovou technologii prezentuje a je zjevné, že Microsoft na její technické stránce pracuje.

Bez ohledu na to, jestli bude systém hacknutelný, napadnutelný či zneužitelný samotnými firmami, které budou takové systémy online půjčoven provozovat, (pů)jde o neskutečný zásah do soukromí domácností. Když už bude softwarová část natolik sofistikovaná, že bude schopna vyhodnocovat počet lidí v místnosti a jejich způsob "užívání díla", jistě bude schopna i pamatovat si konkrétní tváře a přiřazovat si chování osob ke konkrétním jménům. Tady skutečně není Kinect a podaný patent překážkou, prostě bude prováděn jistý sběr dat, nad nímž budou teoreticky moci být prováděny různé analýzy. A to bez ohledu na to, zdali jsou si toho dané osoby vědomy, nebo jde jen o nějakou návštěvu, která netuší ani co je to Kinect, natož,, že je momentálně zaznamenávána, analyzována a bůhvíco dalšího.

Předpokládáme, že tenhle totalitní hnus (v případě praktické realizace) minimálně v Evropské unii narazí, ale to nic nemění na tom, že když si posčítáme toto s konáním organizací formátu MPAA/RIAA a přičteme si, jaké pravomoci mají americké federální instituce od vydání Patriot Actu, Digital Millenium Copyright Actu a dalších právních předpisů, pak musíme říci jen jedno: George Orwell se při psaní své knihy sekl. Neodehrává se v roce 1984, nýbrž spíše tak 2014 a místo konání nejsou Britské ostrovy, nýbrž USA.

A teď nás omluvte, jdeme se v redakci svorně vyzvracet…

Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Totalita v podání Microsoftu: šmírování lidí skrze Kinect

Pondělí, 17 Prosinec 2012 - 18:23 | hermes3 | Ciste jen malickost ohledne stale dokola...
Sobota, 1 Prosinec 2012 - 09:26 | Lojza Suchánek | Otazka zni, proc si domu neco takoveho kupovat...
Čtvrtek, 29 Listopad 2012 - 21:02 | Trashman | To patentované zařízení je pro potřeby tajných...
Středa, 28 Listopad 2012 - 22:53 | Richmond | Ikdyby byl Péťa trubka tak to nic nemění na faktu...
Středa, 21 Listopad 2012 - 20:54 | gurulix | Ale fuj.
Středa, 21 Listopad 2012 - 18:55 | Fakovnik | Ne naopak ? :)
Středa, 21 Listopad 2012 - 09:48 | Jan Ebr | každá kamera, ke který máte fyzický přístup, se...
Středa, 21 Listopad 2012 - 09:39 | maruširi | Stupidní jsi ty. Kvůli jednomu rozesranýmu webu...
Úterý, 20 Listopad 2012 - 21:59 | petr ib | zpráva tiskových agentur: Firma (Microsoft)...
Úterý, 20 Listopad 2012 - 21:22 | HML HLM | On za to Péťa nemůže. Jednou mu jakýsi Linuxák...

Zobrazit diskusi