Zveřejnil screenshot nevydané hry, Microsoft mu deaktivoval Xbox
Celá situace je trochu zamotaná, takže bude nejlepší, když začneme na začátku :-). Žil byl jeden herní beta-tester pracující pro společnost MVC, která pro Microsoft zajišťuje testování Gears of War Remastered. Tento beta-tester, ačkoli měl podepsané NDA (tedy smlouvu, podle které nesmí o své činnosti s nikým hovořit a všechny poskytnuté materiály si musí nechat pro sebe), se zmínil kamarádovi (či spíše „kamarádovi“), na čem pracuje.
Ten, protože byl zvědavý a chtěl se dozvědět víc, vymyslel jednoduchou lest: Beta-testerovi oznámil, že sám pracuje na tomtéž projektu. Dodal ale, že beta-testerovi nevěří a pokud mu chce dokázat, že nelže, ať mu pošle nějaký screenshot, video atp. z testované hry. Naivní beta-tester tak učinil, „kamarád“ tyto materiály posléze zveřejnil na webu, aby se blýsknul před ostatními a pro MVC a Microsoft už nebylo těžké vypátrat, kdo provalil práce na jejich „tajném“ projektu.
MVC následně vydala prohlášení, v němž vysvětlila pozadí situace a postih, k němuž Microsoft přistoupil:
„Microsoft také trvale deaktivoval jejich Xbox LIVE účty (stejně jako další účty v rámci jejich XBox One kitů) a dočasně zablokoval všechna jejich Xbox One privilegia - což znamená, že po určitý čas - který Microsoft určí v závislosti na vážnosti prohřešku - jejich Xboxy budou zcela nepoužitelné.“
Tato zpráva vyvolala četné diskuse - ani ne snad proto, že by Microsoft sáhl k samotnému postihu (jistě to má právně ošetřené a smlouvy beta-testerů jsou pro možnost takového zásahu nastavené). Překvapení vyvolal hlavně fakt, že Microsoft může krom deaktivace Xbox Live účtu na dálku zneprovoznit konzoli jako takovou.
Teprve poté následovalo vyjádření samotného Microsoftu, podle něhož k úplné deaktivaci nedošlo. Microsoft připustil, že může zablokovat Xbox Live účet i konzoli jako takovou, ale že v tomto případě nedošlo k úplnému vyřazení, ale pouze k odstřižení od online obsahu. Konzole obou hříšníků fungují, ale použitelné jsou výlučně v offline režimu. I když jí tentokrát nebylo využito, možnost deaktivovat konzoli (zcela) na dálku Microsoft má - ostatně není důvod se tomu divit, tuto možnost mají i samotní uživatelé a leckdo si ji - ve snaze „odemknout“ zpětnou kompatibilitu - již na vlastní kůži vyzkoušel :-).