Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Microsoft otevře zdrojový kód JavaScriptového enginu Chakra

Další kousek ekosystému redmondského obra zamíří v lednu na GitHub. Microsoft již za několik týdnů učiní svůj JavaScriptový engine Chakra z prohlížeče Edge open-source projektem.
E Logo

Alespoň to bylo firemními představiteli ohlášeno na konferenci JSConf. Tzv. ChakraCore se stane v lednu open-source projektem, který bude na GitHubu k dispozici pod otevřenou licencí MIT.

Nutno přiznat, že prohlížeč Edge zatím díru do světa neudělal. Je poměrně nedodělaný, nicméně to se týká uživatelské zkušenosti s celkovým produktem, kde engine Chakra je jen jednou z částí. Tento projekt, nejnovější generace enginu pro JavaSript z pera programátorů Microsoftu, se začal rodit již v roce 2008. Microsoftu se musí nechat, že v těchto věcech vidí poměrně dobře do budoucnosti (čemuž nasvědčuje ostatně již samotný XMLHttpRequest) a podobně jako další firmy fungující na poli webových prohlížečů tak zavčasu začal vyvíjet novou verzi pro moderní web „protkaný JavaScriptem až hanba“.

Engine Chakra tak je projektem vícevláknového interpreteru jazyka JavaScript s JIT kompilátorem a dalšími modernějšími vlastnostmi, virtuálním strojem pro JavaScript. Chakra nyní pohání aplikace typu Universal Windows na všech platformách, kde dnes běží Windows 10, ať již jde o PC, Xbox One či smartphony. Využívají jej i produkty jako Azure DocumentDB, Cortana či Outlook.com a TypeScript a v neposlední řadě také Node.js dostupné na platformě Windows 10 IoT Core. Chakra podporuje většinu vlastností obsažených ve specifikaci ECMAScript 6 i chystané novinky jako asynchronní funkce, SIMD, ale také asm.js a tvůrci se angažují i v projektu WebAssembly.

Microsoft (jistě) doufá, že otevřením Chakry přitáhne k projektu komunitní i jiné vývojáře a získá tím více, než kdyby si s Chakrou hrál jen ve svých laboratořích. Prvotní vydání v lednu bude pro Windows, ale s dalšími platformami se počítá.

Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Microsoft otevře zdrojový kód JavaScriptového enginu Chakra

Pátek, 11 Prosinec 2015 - 11:16 | Petr Kraus | Ono když čtete nějaké prohlášení Nadelly, tak to...
Pátek, 11 Prosinec 2015 - 11:13 | Petr Kraus | Mě by se taky líbilo, kdybych mohl něco vzít, dát...
Pátek, 11 Prosinec 2015 - 08:13 | Tomas A | Tiež to vidím rovnako ;)
Pátek, 11 Prosinec 2015 - 06:17 | petr ib | Linux on Azure když jim nenabídnou obláček oni ,...
Čtvrtek, 10 Prosinec 2015 - 22:08 | Janovlk | Otevírání čakry... Takové duchovní téma na IT...
Čtvrtek, 10 Prosinec 2015 - 16:44 | Peter Fodrek | Čo otvára sa každý, ale toto je už sila Microsoft...

Zobrazit diskusi