Microsoft potopil datové centrum do moře. Chce ušetřit za chlazení
Společnost Microsoft vynakládá každý rok nemalé částky na chlazení svých datových center. Nyní přišla s efektivním řešením. Svá datová centra potopila ve Skotsku do moře a chce vyzkoušet chlazení ledovou vodou. Snaha ušetřit náklady na chlazení nejsou u takto velkých firem ojedinělé. Jiné společnosti například stěhují svá centra do zemí s chladnějším podnebím.
Tento výzkumný projekt, nazvaný Natick, se zrodil v Microsoftu již v roce 2013. První prototyp podmořského datového centra otestoval na kalifornském pobřeží v roce 2015, kde toto centrum bylo pět měsíců pod vodou.
Podle Microsoftu by podmořské centrum mělo být v provozu po dobu pěti let. Odborníci se shodují, že by tato doba měla být dostatečná, aby se otestovala provozní a finanční náročnost. Odhady mluví až o čtvrtinovém množství energie potřebné pro provoz zařízení oproti stávajícím datovým centrům. Zároveň se bude testovat i intenzita vnitřní vlhkosti, hluku či vliv tepla na okolní prostředí.
Toto centrum však není žádný „trpaslík“, neboť obsahuje 12 racků s 864 servery s celkovou kapacitou 27,6 petabajtů. Napájení centra bude probíhat podmořským kabelem, který vede z Orkneyských ostrovů energii z obnovitelných zdrojů. Tímto kabelem bude také toto centrum připojeno zpětně k internetu.
Při potvrzení efektivních a úsporných opatření chce Microsoft umístit i další podobná centra různě po celém světě. Další otázkou zůstává i vliv těchto center na životní prostředí.
Moře na skotském pobřeží je chladné a i zdejší fauna a flora je na toto prostředí adaptovaná. Pokud Microsoft začne „vytápět“ moře svými servery, mohlo by to mít dopad i na životní prostředí minimálně v blízkém okolí.